| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > BMW E39: układ napędowy przegląd i konserwacja

BMW E39: układ napędowy przegląd i konserwacja

Od sprawnego układu napędowego zależy czy nasze auto będzie sprawnie jeździć. Poniżej znajduje się opis jak dokonać przeglądu i konserwacji takiego układu w BMW Serii 5 E39

Na początku przedstawimy ogólny plan działań serwisowych zmierzających do przeglądu układu napędowego i jego konserwacji w BMW Serii 5 E39.  Zaczniemy od sprzęgła. Tutaj sprawdzimy: szczelność giętkich i sztywnych przewodów, poziom płynu hamulcowego oraz stan zużycia naszego sprzęgła. Kolejnym krokiem będzie dokonanie przeglądu manualnej skrzyni biegów. Dokonamy kontroli wzrokowej i wymienimy olej (co 80 000km). Podobnie postępujemy z przekładnią główną, olej wymieniamy po pokonaniu identycznego dystansu. Na końcu dokonamy sprawdzenia półosi. Skoncentrujemy się na stanie osłon.

Zaczynamy od sprzęgła. Po dokładnych oględzinach wszystkich połączeń i przewodów nadszedł czas na ocenę stanu technicznego. Oczywiście nie ma potrzeby wymontowania go z samochodu. W autoryzowanych stacjach obsługi stosowany jest do tego specjalny sprawdzian. Pomiar, jaki uzyskamy pozwoli nam ostatecznie podjąć decyzję, co do wymiany tarczy sprzęgła. Nie należy kierować się jałowym skokiem pedału sprzęgła. w BMW Serii 5 E39 mechanizm ten nie wymaga regulacji. Jeżeli mamy dostęp do takiego sprawdzianu, kontrolę przeprowadzamy w następujący sposób. Na początku musimy unieść samochód. W tym celu będzie nam potrzebny kanał lub platforma warsztatowa. Poradzimy sobie również za pomocą zwykłego podnośnika typu „żaba”.

Zobacz też: Regularna kontrola i serwis układu hamulcowego

Odkręcamy dwie śruby typu Torx i zdejmujemy siłownik wysprzęglający z obudowy skrzyni biegów. Nie ma potrzeby demontażu przewodów hydraulicznych. Wkładamy sprawdzian w otwór po siłowniku wysprzęglającym i dociskamy go. Spoglądamy na skalę i odczytujemy wynik naszego pomiaru. Jeżeli mieści się w czerwonej skali, konieczna jest wymiana tarczy sprzęgła. Jednak nie każdy ma dostęp do takiego urządzenia. Pozostaje nam inna metoda, dostępna dla wszystkich. Wrzucamy 5 bieg, wciskamy pedał sprzęgła i uruchamiamy silnik. Puszczamy powoli sprzęgło i wciskamy gaz. Jeżeli silnik nie zgaśnie oznacza to zużycie sprzęgła. Nie możemy zbytnio nadużywać tej metoda. Jest ona bardzo dużym obciążeniem dla niego.

Kolejny krok to sprawdzenie stanu manualnej skrzyni biegów. Oglądamy dokładnie całą skrzynię biegów w poszukiwaniu ewentualnych wycieków. Jeżeli nie stwierdzamy żadnych nieprawidłowości to przechodzimy do wymiany oleju. Robimy to, co 80 000km. Do przeprowadzenia całej operacji nie są nam potrzebne wyszukane narzędzia. Podstawa to zakup odpowiedniego oleju przekładniowego. W tym celu najlepiej udać się do autoryzowanej stacji obsługi i zakupić rekomendowany przez nią olej. Prawidłowy stan oleju powinien sięgać do dolnej krawędzi korka wlewu. Skrzynia biegów powinna być delikatnie rozgrzana, jednak do takiego stopnia, żeby móc ją dotknąć ręką. W razie potrzeby można wykonać 10 minutową jazdę próbną. Na początku musimy unieść samochód. W tym celu będzie nam potrzebny kanał lub platforma warsztatowa. Poradzimy sobie również za pomocą zwykłego podnośnika typu „żaba”.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK