| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Mercedes W124: kontrola manualnej skrzyni biegów

Mercedes W124: kontrola manualnej skrzyni biegów

Sprawdzenie szczelności oraz oleju w manualnej skrzyni biegów to dwie podstawowe czynności obsługowe. W poradniku tym dowiesz się jak je prawidłowo przeprowadzić w Mercedesie W124.

Przegląd manualnej skrzyni biegów zaleca się wykonać co 20 000 km. Naturalnym jest, że nie musimy czekać aż do tego momentu. Wszelkie wycieki ze skrzyni biegów w Mercedesie W124 bywają trudne do zlokalizowania z racji lokalizacji przekładni. Na samym początku zaczniemy od sprawdzenia miejsc, gdzie najczęściej pojawiają się wycieki. Do tego będzie nam potrzebny kanał lub tradycyjny podnośnik i dwie „kobyłki”.

Wjeżdżamy na kanał lub unosimy samochód i przystępujemy do oględzin. Pierwsze miejsce to połączenie kadłuba silnika ze skrzynią biegów. Kolejne miejsca to korki: dokładnie wlewowy i spustowy oleju oraz kołnierz wału napędowego przy skrzyni biegów. W celu dokładnego sprawdzenia musimy umyć obudowę skrzynki środkiem do mycia na zimno. Wszystkie połączenia należy posypać kredą i udać się Mercedesem na jazdę próbną.

Zobacz też: Skrzynia biegów – jaką wybrać, automatyczną, czy manualną?

Prowadzimy ją do momentu aż olej będzie dostatecznie rzadki. Najlepiej około 30 km. Unosimy samochód i oglądamy wszystkie miejsca gdzie jest naniesiona kreda. Przechodzimy do sprawdzenia poziomu oleju w manualnej skrzyni biegów. Warto zaznaczyć, że olej nie jest wymienialny. Jedynie w przypadku remontu lub wymiany skrzyni biegów należy napełnić przekładnię nowym olejem.

Poziom oleju należy sprawdzać, co 20 000 razem z przedstawionym wyżej sprawdzeniem szczelności. Tutaj również będzie nam potrzebny podobny zestaw jak wyżej. Kiedy mamy samochód na kanale lub „kobyłkach” może okazać się, że wskazane będzie wymontowanie dolnej osłony silnika w celu zapewnienia sobie dobrego dostępu. Za pomocą klucza imbusowego 14 odkręcamy korek wlewu.

Zobacz też:  Jak działa zautomatyzowana skrzynia biegów?   

Robimy to bardzo powoli i ostrożnie. Jeżeli podczas wykręcania korka wypłynie trochę oleju, świadczy to o jego właściwym poziomie. W przypadku braku wycieku musimy dokonać sprawdzenia za pomocą palca. Olej powinien sięgać do dolnej krawędzi otworu wlewowego. W przypadku konieczności uzupełnienia stanu najlepiej stosować olej sprawdzonego producenta. Na opakowaniu powinna być informacja o rekomendacji przez Mercedesa.

W przypadku przekładni 4 biegowej wymagane jest - 1.3l oleju. W 5 biegowej– 1.5l. Warto mieć w zasięgu ręki kilka szmat i pusty pojemnik na wyciekający płyn. Dokręcamy korek wlewowy używając nowej uszczelki. Moment dokręcania to 60 Nm. Montujemy dolną osłonę silnika (w przypadku, kiedy była wymontowana) i opuszczamy samochód. Na koniec udajemy się na jazdę próbną naszym Mercedesem W124.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK