| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Mercedes W124: sprawdzenie i wymiana świec żarowych

Mercedes W124: sprawdzenie i wymiana świec żarowych

Sprawne świece żarowe ułatwiają rozruch silnika w okresie zimowym. W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić i wymienić świece żarowe w Mercedesie W124.

W wielu warsztatach do sprawdzenia poboru prądu przez poszczególne świece żarowe stosowany jest amperomierz kleszczowy do pomiaru prądu stałego. Kleszcze zaciskane są na izolacji przewodów i wartość prądu jest mierzona z wykorzystaniem zjawiska indukcji. Jest to stosunkowo drogie urządzenie. Koszt ok. 500zł. Jeśli mamy możliwość skorzystania, robimy to w następujący sposób.

Zobacz też:  Jak wymienić świece żarowe w silniku TDI?

29.90 zł100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Zaciskamy jego kleszcze na kolejnych przewodach świec żarowych. Przekręcamy kluczyk w pozycję podgrzewania i mierzymy pobór prądu. Pamiętajmy, że silnik musi być zimny. Rozkład przewodów jest następujący:
• 1 cylinder – czarno- niebieski
• 2 cylinder – czarno-fioletowy
• 3 cylinder – czarno-czerwony
• 4 cylinder – czarno-żółty
• 5 cylinder – czarno-zielony
• 6 cylinder – czarno-biały

Pobór prądu przez każdą świecę żarową powinien wynosić po ok. 20 sekundach od 8 do 15 A. Jeżeli wartość nie znajduje się w danym przedziale musimy sprawdzić przewody i wymienić daną świecę. Oczywiście nie każdy ma dostęp do takiego urządzenia. Dobrą alternatywą jest wykorzystanie lampki próbnej. Na ustawionej pozycji podgrzewania podłączamy ją pomiędzy miejsce podłączenia świecy żarowej a kadłub silnika. Lampka powinna się zaświecić w innym przypadku sprawdzamy przewody i ewentualnie wymieniamy świecę.

Chcąc sprawdzić kable, odłączamy sześciu stykowe złącze od przekaźnika czasowego podgrzewania i mierzymy omomierzem rezystancję między gniazdkami złącza a masą (kadłub silnika). Jeżeli pomiar daje wynik nieskończoności to oznacza przerwę w miejscu podłączenia świecy żarowej lub przewodzie zasilającym.

Zobacz też:  Wymiana świec zapłonowych?

Przechodzimy do wymiany świec w Mercedesie. Odkręcamy nakrętkę przewodu elektrycznego i przystępujemy do wykręcenia świecy. Robimy to za pomocą wąskiej wkładki klucza nasadowego 12. Jak da się zauważyć dostęp jest stosunkowo utrudniony i będziemy musieli użyć odpowiedniej przedłużki. Po wyjęciu świec przyglądamy się dokładnie ich końcówkom. Jeżeli są przepalone, oznacza to problemy z wtryskiwaczami.

Nie jest to wada świec. W przypadku takiego objawu należy udać się do wyspecjalizowanego warsztatu w celu sprawdzenia wtryskiwaczy. Świece dokręcamy momentem 20Nm. W przypadku braku klucza dynamometrycznego, dokręcamy na wyczucie. Jednak jest to metoda dla wprawionych osób. Przewody elektryczne dokręcamy ręcznie. Koszt jednej świecy to wydatek ok. 30zł za sztukę.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS24
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Monika Kurczab-Ligienza

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »