REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co hałasuje w samochodzie?

Dźwięki wydobywające się ze zużytych mechanizmów wnętrza potrafią męczyć na dłuższych trasach Fot. Fotolia
Dźwięki wydobywające się ze zużytych mechanizmów wnętrza potrafią męczyć na dłuższych trasach Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak poradzić sobie z hałasujących wnętrzem auta? Gdzie leży źródło notorycznego poskrzypywania czy pisków dochodzących z kabiny w czasie jazdy?

Piski słyszalne w czasie jazdy autem

REKLAMA

Jedziesz na upragnione wakacje: ręce na kierownicy, relaks, z głośników sączy się cicha muzyka, dziecko zasypia w foteliku. Wiemy – to nie takie proste, kiedy silnik wyje, pod maską coś stuka, a obok przetaczają się wielkie, hałaśliwe ciężarówki. Jak zadbać o ciszę w aucie i cieszyć się wakacyjną podróżą?

REKLAMA

Zacznijmy od faktów: hałas nie tylko może utrudnić życie i przyjemność z jazdy, ale jest też niebezpieczny dla zdrowia. Wszystko zależy jego poziomu. O ile hałas poniżej 35 dB jest jedynie irytujący, ale nie groźny, to już powyżej 70 dB zmniejsza wydajność pracy, przyspiesza zmęczenie i może być szkodliwy dla organizmu.  Oczywiście, kilka godzin spędzonych za kółkiem w czasie jazdy nad morze lub w góry zapewne ci nie zaszkodzi – poza tym, że wprowadzi w rozdrażnienie i spowoduje zmęczenie. Ale jeśli jeździsz codziennie lub jesteś profesjonalnym kierowcą, który spędza na drodze większość dnia, jesteś narażony na schorzenia związane z hałasem jak, np. podwyższone ciśnienie krwi lub choroby kardiologiczne, z zawałem serca włącznie. Warto zatem być ciszej – tylko jak?

Zobacz też: Piszczące wycieraczki, jaka może być przyczyna?

Najcichsze samochody  świata

REKLAMA

Producenci aut podchodzą do sprawy poważnie i starają się na tyle wygłuszyć samochód w środku, by kierowcy cieszyli się poczuciem prawdziwego komfortu. Reguła jest tutaj dość prosta: im tańsze auto, tym prawdopodobnie lżejsze materiały, z którym zostało wykonane, a tym samym większy hałas. Materiały izolacyjne, które mają za zadanie niedopuszczanie hałasu z zewnątrz do środka pojazdu, są bowiem dość ciężkie. Popularną metodą są też systemy Active Noise Control, które pozwalają na niwelowanie hałasu za pomocą głośników w aucie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie samochody są najcichsze? Oczywiście – te z napędem elektrycznym lub hybrydowym. To auta, które generują tak mały poziom hałasu z silnika, że… stały się one wręcz niebezpieczne dla pieszych. Przyzwyczajeni bowiem do hałasu zbliżającego się auta, mogą zwyczajnie nie odwrócić głowy przed wyjściem na jezdnię, żeby sprawdzić, czy zbliża się pojazd. Dlatego do tego typu aut zaleca się coś odwrotnego – zamontowanie generatora dźwięku, który ostrzega pieszych przed nadjeżdżającym autem.

Źródło hałasu w samochodzie?

Wróćmy jednak do tradycyjnych aut. Co tak naprawdę jest źródłem hałasu w samochodzie? Przede wszystkim silnik. To właśnie w nim zachodzą najważniejsze procesy mechaniczne i aerodynamiczne, które generują niepożądane dźwięki. Aby je zminimalizować stosuje się specjalne osłony akustyczne, które pogarszają jednak chłodzenie i utrudniają dostęp do silnika.

Po drugie: układ wydechowy. To konik wielu posiadaczy aut tuningowanych, którzy specjalnie podnoszą poziom decybeli wydobywających się z rury wydechowej, by auto wydawało się bardziej „sportowe”. Powinni oni jednak pamiętać, że dopuszczalny poziom hałasu to od 93 do 96 dB, a policjanci coraz częściej wyposażeni są w sonometry i mogą nadmiernie hałaśliwego kierowcę ukarać.

Trzecia rzecz to opony. Wiadomo, że opór toczenia ogumienia po drodze wywołuje hałas. Przy wyborze opon mamy możliwość sprawdzenia, jak ciche będą nasze nowe gumy, za pomocą etykiety na oponie (we wszystkich krajach Unii Europejskiej). Poziom hałasu oznaczany jest na niej za pomocą jednej, dwóch lub trzech fal – jedna to opony najbardziej ciche, a trzy – najgłośniejsze. Jedna fala oznacza, że opona wytworzy hałas poniżej 68 dB, a trzy to ponad 71 dB. Producenci wymyślają też nowe rozwiązania, które niezależnie od etykiety zmniejszają poziom dźwięku. Ostatnią z nich jest technologia SoundComfort wprowadzona w oponach Goodyeara, która tłumi ciśnienie akustyczne, powstające w efekcie rezonansu powietrza zamkniętego w oponie.

Skrzypienie dochodzące z okolic zawieszenia

To też dobrze znamy, czyli stukanie pod maską, szumy z rury wydechowej czy trzaski przy pokonywaniu pagórków – to wyjątkowo niechciani towarzysze podróży. Właśnie na nietypowe dźwięki w aucie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, bo mogą być one symptomem zbliżającej się awarii. Warto zareagować szybko i nie odkładać sprawdzenia źródła tych hałasów na „po wakacjach”. Część z nich może być zupełnie niewinna i jesteśmy w stanie je usunąć samodzielnie, jak np. trzeszczenie foteli lub piszczące drzwi. Jeśli jednak hałasy dobiegają z układu napędowego lub kierowniczego, konieczna będzie wizyta w profesjonalnym serwisie.

Zobacz też: Skrzypienie deski rozdzielczej? Jak je usunąć?

Co jeszcze możemy zrobić? Podobno proste metody są najlepsze, także warto wykonać trzy łatwe kroki:

  1. Posprzątaj. Niepotrzebne przedmioty wewnątrz auta wbrew pozorom dość poważnie wpływają na komfort jazdy i ciszę w aucie. Warto zajrzeć również do bagażnika i sprawdzić, czy nie wędrują  po nim klucze, narzędzia lub koło zapasowe. Umocuj wszystkie elementy.
  2. Nasmaruj stelaże foteli sprejem silikonowym. Ich skrzypienie podczas jazdy zepsuje najlepszy wyjazd.
  3. Sprawdź drzwi. Jeśli są obluzowane, mogą skrzypieć. Być może konieczna będzie wymiana zawiasów i regulacja zamków, a także ich spryskanie sprejem silikonowym, jeśli to uszczelki zawzięcie piszczą.

Źródło: materiały prasowe ALERT MEDIA Communications

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA