REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszt opracowania samochodu - o jakich elementach nie wolno zapominać?

Skoda Yeti Outdoor 2.0 TDI 170 KM 2014
Skoda Yeti Outdoor 2.0 TDI 170 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Skoda postanowiła pokazać co wpływa na koszt zaprojektowania nowego samochodu. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że każdego roku wprowadzane są określone ulepszenia aut, mające uczynić podróż lepszą i bardziej bezpieczną.

To niekwestionowana specjalność ŠKODY: ponadprzeciętnie przestronne, nowoczesne i ergonomiczne wnętrze samochodu, zdobywające przewagę nad konkurencją w tych podstawowych kryteriach. Na tym jednak zalety czeskich samochodów się nie kończą: najnowsze generacje popularnych modeli to nowoczesne konstrukcje, których przewaga rozwiązania wnętrza nad konkurencją wynika z wielu czynników

REKLAMA

Stopniowe powiększanie wnętrza auta

Znakiem rozpoznawczym ŠKODY pozostaje niezmiennie zapewnianie trochę więcej samochodu niż konkurencja. Rozumiane jest to przede wszystkim przez ponadprzeciętną przestronność, najczęściej przodującą w segmencie określonego modelu ŠKODY. Konstruktorzy pracują nad tym, aby miejsca nie tylko było dużo, ale by było ono efektywnie wykorzystane: każdy model ŠKODY ma liczne rozwiązania z serii Simply Clever, uprzyjemniające codzienną eksploatację samochodu.

Zobacz też: Ile waży dodatkowe wyposażenie samochodu?

To przemyślane rozwiązania, uwzględniające bagażnik skonstruowany tak, by miał prostopadłościenny kształt, łatwy do zagospodarowania, niski próg załadunkowy i wysoko otwieraną pokrywę, zapewniającą łatwy dostęp do środka. W niektórych modelach po opuszczeniu oparć tylnych siedzeń roletę zakrywającą przestrzeń bagażową można pionowo rozwinąć, tworząc ściankę działową. Kokpit zorganizowany jest tak, by obsługa wszystkich urządzeń była intuicyjna i łatwa – w końcu to doskonała ergonomia, dobrze znana ze wszystkich samochodów ŠKODY, jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort codziennej eksploatacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawa komfortu jazdy autem

Opis komfortu samochodu często sprowadza się do długości listy jego wyposażenia czy innych łatwo policzalnych czynników, ale ten prawdziwy może być osiągnięty tylko długą, cierpliwą pracą nad niezliczoną ilością detali. By stworzyć dobre wnętrze, ŠKODA dopracowuje je latami. Tak jest choćby w przypadku foteli dopasowanych do anatomii człowieka, mających siedzisko, które nie powoduje zmęczenia w długich podróżach, ale jednocześnie dobrze trzymających ciało podczas pokonywania zakrętów.

Przemyślane musi być rozmieszczenie wszelkich przycisków, pokręteł, dźwigni – tak, by kierowca miał do wszystkich elementów łatwy dostęp. Każda ŠKODA wyposażona jest w wiele niezauważalnych dla kierowcy elementów, które zapewniają mu komfort: na przykład szyby zawierają filtr chroniący przed promieniowaniem słonecznym i ograniczający nagrzewanie wnętrza, a tapicerka jest testowana dermatologicznie, by nie powodować uczulenia. Tak pozornie oczywiste kwestie, jak wygoda korzystania z lusterek i widoczność otoczenia, które nie jest przysłaniane przez elementy konstrukcyjne samochodu, wymagają kosztownych badań rozwojowych i są coraz trudniejsze do osiągnięcia ze względu na rosnące standardy bezpieczeństwa i zmieniające się trendy stylistyczne. To właśnie takie przemyślane rozwiązania czynią eksploatację samochodów ŠKODY wygodniejszą i przyjemniejszą.

Poprawa bezpieczeństwa jazdy

Bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych czynników dla ŠKODY, kształtujących wnętrze wszystkich jej samochodów już od początkowego stadium rozwoju nowych modeli. Wpływa nawet na takie detale, jak szyny mocujące fotel, sposób mocowania kolumny kierownicy i wklejania szyb.

Producent nie godzi się na żadne kompromisy w tym zakresie, oferując nowoczesne rozwiązania zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa już od podstawowych wersji wyposażenia – począwszy od podstawowej wersji modelu Citigo, wszystkie ŠKODY są wyposażone w czołowe poduszki bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażera, boczne poduszki bezpieczeństwa, kurtyny gazowe z funkcją ochrony głowy oraz w komplet elektronicznych funkcji i układów wspierania bezpieczeństwa czynnego i biernego.

Wyposażenie i funkcjonalność auta

REKLAMA

Przez ostatnie lata wnętrza czeskich samochodów przeszły imponującą ewolucję, wzbogacając się o szereg nowych funkcji i przemyślanych rozwiązań. Talenty nowych modeli zostały znakomicie poszerzone o rozbudowane systemy pokładowe: wysokiej jakości systemy audio, nawigację i obsługę telefonu. Przełomem w rozwoju funkcjonalności pokładowych systemów informacyjno-multimedialnych było wprowadzenie dużego wyświetlacza, który pozwolił na implementację nowych, wcześniej niemożliwych do wprowadzenia innowacji. Obecnie w duże, wyraziste ekrany obsługiwane dotykowo, mogą być wyposażone już wszystkie modele marki ŠKODA, poczynając od najmniejszego Citigo. Oprócz intuicyjnej obsługi radia czy fabrycznej nawigacji Amundsen, systemy te obejmują wiele innych, przydatnych dla kierowcy funkcji: odtwarzania płyt CD i DVD, w tym nagrań MP3, także przez wejście AUX umożliwiające podłączenie zewnętrznych, przenośnych urządzeń audio.

Telefony komórkowe w samochodach ŠKODA obsługuje się łatwo i bezpiecznie dzięki przyciskom na kierownicy, pozwalającym wybrać kontakt z książki telefonicznej oraz rozpocząć i zakończyć połączenie. Telefon kierowcy może być zsynchronizowany z samochodem poprzez łącze Bluetooth.

Na wyświetlaczu zestawu wskaźników i/lub ekranie radia pokazywana jest siła sygnału antenowego, stan naładowania baterii, połączenie przychodzące i wychodzące. Nową jakość połączenia samochodu z telefonem wprowadziła funkcja MirrorLink, debiutująca w modelu Fabia, która przenosi ekran smartfona na ekran radia samochodu. To przemyślane rozwiązanie w duchu ŠKODY, zwiększające bezpieczeństwo korzystania z aplikacji mobilnych w czasie jazdy samochodem. Listę telefonów kompatybilnych z funkcją MirrorLink można znaleźć na stronie www.mirrorlink.com.

Źródło: materiały prasowe Skoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA