| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Dlaczego samochody zimą palą więcej paliwa?

Dlaczego samochody zimą palą więcej paliwa?

Zimą spalanie w samochodzie wzrasta. Co jest tego przyczyną nadmiernego zużycia paliwa przez silnik auta?

W okresie zimowym spalanie naszego samochodu może znacząco wzrosnąć. Ma na to wpływ wiele czynników, które przedstawiamy poniżej.

1) Ujemne temperatury powodują straty ciepła w komorze silnika a także w samej chłodnicy. Nic więc dziwnego, że energii potrzebnej na rozgrzanie motoru potrzeba więcej. Dodatkowo, minusowa temperatura zwiększa opór, który silnik ma do pokonania, ponieważ oleje i smary w takiej temperaturze gęstnieją.

2) Równie ważnym czynnikiem wpływającym na spalanie naszego samochodu jest styl naszej jazdy. Zimą,w związku z oblodzeniem i ośnieżeniem dróg, często musimy pokonywać niektóre odcinki drogi na niskich biegach, co ma duży wpływ na ilość spalanego paliwa.

Należy jednak pamiętać, że to, ile nasze auto spali paliwa, zależy od naszych umiejętności i doświadczenia. Braki wiedzy oraz umiejętności w prowadzeniu  auta zimą uwydatniają się jeszcze bardziej, dlatego różnica spalania może zaskoczyć niejednego niedoświadczonego kierowcę.

3) Każdy kierowca wie, że zimą należy wyposażyć samochód w opony zimowe. Jest to kwestia bezpieczeństwa, jednak nie bez znaczenia dla poziomu spalania. Zapewniają one lepszą przyczepność oraz trakcję na mokrej i śliskiej nawierzchni, dzięki czemu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że wpadniemy w poślizg lub będziemy mieć problem z podjechaniem pod zaśnieżoną górę. Unikniemy przez to nerwowego operowania pedałami, co również mogłoby przyczynić się do zwiększenia spalania. Ponadto, spadek temperatury powoduje, że ciśnienie w oponach obniża się, przez co zaleca się kontrolowanie co jakiś czas ich stanu. Zbyt niskie ciśnienie powoduje znaczny wzrost spalania, wydłużenie drogi hamowania, a także pogorszenie sterowności samochodu.

O czym należy pamiętać podróżując zimą?

Po uruchomieniu zimnego silnika, pracuje on na tzw. ssaniu. Należy pamiętać, że spalanie w tym trybie jest największe. Dlatego zaraz po uruchomieniu samochodu, unikajmy mocnego wciskania pedału gazu a także jazdy na wysokich obrotach. W okresie zimowym silnik na  ssaniu pracuje dłużej, dlatego przez pierwsze około 20 minut powinniśmy delikatnie wciskać gaz, a obroty silnika utrzymywać w granicach 2000-2500 obrotów na minutę. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że ogrzewanie wnętrza samochodu powinno się robić powoli, nie ustawiając od razu dmuchawy na maksimum.

Autor: Krzysztof Jurczyk

reklama

Ekspert:

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zużycie paliwa zimą wyraźnie rośnie. Wina leży przede wszystkim po stronie zbyt niskich temperatur.
Zużycie paliwa zimą wyraźnie rośnie. Wina leży przede wszystkim po stronie zbyt niskich temperatur.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »