| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Sposoby na wykorzystanie GPS

Sposoby na wykorzystanie GPS

Moduły nawigacji satelitarnej GPS są wykorzystywane nie tylko w zarządzaniu flotą samochodową oraz w podróżach samochodowych. GPS sprawdza się również w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom.

Nawigacja GPS znajduje szerokie zastosowanie wśród kierowców. Jednak wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę, że może też być przydatna dla przedsiębiorstw w zakresie optymalizacji biznesowej. W wielu przypadkach koszty ponoszone przez firmy na flotę stanowią znaczną część wydatków. Z tego względu, coraz częściej poruszana jest kwestia ich kontroli i optymalizacji.

Zastosowanie GPS we flocie samochodowej

Jednym z narzędzi, które mogą być stosowane przez firmy jest monitoring GPS. Pozwala on m. in. na podgląd położenia auta w czasie rzeczywistym, generowanie raportów dotyczących kosztów związanych ze średnim spalaniem paliwa oraz sprawdzanie prędkości, z jaką porusza się kierowca. Globalne Systemy Określania Pozycji pozwalają również na dokładne rozliczanie pracowników z powierzonych im zadań. Część takich systemów daje również możliwość otrzymywania powiadomień, gdy dla któregoś z posiadanych samochodów zbliża się termin wygaśnięcia ubezpieczenia, przeglądu technicznego lub gdy któryś z pojazdów przekroczył jeden z granicznych parametrów. Global Positioning System, oprócz określania lokalizacji, oferuje cały szereg innych możliwości.

- Rozwiązania GPS pozwalają na optymalizację kosztów i procesów przedsiębiorstwa w wielu obszarach. Obejmują one stały monitoring, analitykę i zapewnienie ciągłości działania systemu. GPS umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów transportowych firmy, monitorowanie pracy przedstawicieli handlowych oraz serwisantów. Według badania GE Capital zużycie paliwa w pojazdach stanowi jedno z głównych wyzwań zarządców flot. Blisko połowa z nich chce wprowadzić zmiany w tym zakresie. Dostępne na rynku narzędzia, takie jak systemy monitoringu GPS, pozwalają na dostarczanie w czasie rzeczywistym informacji m.in. na temat lokalizacji, toru i szybkości jazdy aut w posiadanej flocie, a także o zużyciu paliwa, czy sposobie eksploatacji pojazdu przez kierowcę. Ponadto pozwalają one na obniżenie kosztów eksploatacji floty o nawet 35 proc. – komentuje Bartłomiej Dębski, prezes zarządu Cartrack Polska, firmy będącej jednym z globalnych liderów monitoringu GPS obsługującego na całym świecie ponad 500 tys. pojazdów.

Zobacz też: Naprawić poza ASO i nie stracić gwarancji

Zastosowanie GPS w sporcie

Zegarki i krokomierze wyposażone w pulsometry i liczniki spalonych kalorii stały się bardzo powszechne wśród stale rosnącego grona osób uprawiających sport, a w szczególności bieganie. Dziś trudno znaleźć sportową markę, która nie produkuje urządzeń tego typu. Coraz więcej takich rozwiązań jest również wyposażona w systemy GPS, które pozwalają biegaczom lepiej zaplanować trening, nanieść trasę na mapę, a także przesłać statystyki biegów do domowego komputera.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK