| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Nowoczesne materiały - plastik i wkłókno węglowe CFRP

Nowoczesne materiały - plastik i wkłókno węglowe CFRP

BMW coraz częściej wykorzystuje do budowy swoich samochodów materiały kompozytowe o wysokiej wytrzymałości i niskiej masy.

CFRP: materiał high-tec dla przyszłości

Wzmacniany włóknami węglowymi plastik (CFRP) ma wyjątkowo korzystny stosunek trwałości do masy, a tym samym idealnie nadaje się do konstruowania nadwozia samochodowego. Przy tej samej funkcjonalności CFRP jest o 30% lżejszy niż aluminium, a o 50% niż stal. Z dobrodziejstw tego innowacyjnego materiału korzystają już nie tylko BMW i3 oraz i8, ale też BMW M3/M4 i M6 – mają dachy i wsporniki zderzaków wykonane z tego materiału.

Wał napędowy z włókna węglowego?!

BMW Group pracuje obecnie nad dalszymi zastosowaniami, w tym do produkcji elementów o masie wirującej, jak np. hybrydowe koła z aluminium i CFRP. Warto pamiętać, że sztywność i niska masa CFRP pozwalają wytworzyć wał napędowy do M3/M4 jako pojedynczy element bez łożyska centralnego. Pozwala to obniżyć masę tego elementu o 40% i zredukować masę wirującą, co dalej poprawia reakcje na gaz.

Zobacz też: Rodzaje tarcz hamulcowych

Lżejsze podzespoły, niższa masa pojazdu

W przyszłości także inne modele BMW oraz MINI będą korzystać z możliwości wiążących się z tym materiałem. Możliwa jest także produkcja elementów „wtórnych”, tj. z odzyskiwanych i ponownie przerabianych CFRP, z których powstaną szkielety foteli, desek rozdzielczych czy koła zapasowe, co pozwoli obniżyć masę tych elementów o 30% przy poważnych zyskach w dziedzinie ekonomicznej i ekologicznej.

Źródło: materiały prasowe BMW

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »