| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Czyszczenie silnika suchym lodem – koszty

Czyszczenie silnika suchym lodem – koszty

Czyszczenie suchym lodem to nieinwazyjna metoda usuwania zanieczyszczeń z powierzchni metali. Jakie są jednak koszty takiego zabiegu? Postanowiliśmy sprawdzić na konkretnych przykładach.

Odrestaurowywanie pojazdów - suchy lód

Odrestaurowanie nadgryzionych czasem maszyn nie jest zadaniem łatwym, dlatego wiąże się też z wysokimi kosztami. Wyjątkowo trudne do usunięcia są wieloletnie naloty brudu, rdzy i smarów na silnikach, kołach czy podwoziach pojazdów samochodowych czy motocykli. Próby pozbycia się problemu za pomocą różnego rodzaju szczotek, nawet tych przeznaczonych do penetracji wąskich szczelin, nie dają satysfakcjonującego efektu. Osad, który gromadził się przez lata i podlegał takim czynnikom jak duże różnice temperatur czy nadmierna wilgoć, jest szalenie trudny do usunięcia.

Piaskowanie czy suchy lód?

Są jednak pojazdy, które ze względu na wysoką wartość historyczną bądź sentymentalną, wymagają profesjonalnego odrestaurowania. Część ich podzespołów, takich jak silnik, koła czy metalowe detale nadwozia i wnętrza są mocno zabrudzone i skorodowane. W takich przypadkach jednym racjonalnym sposobem usunięcia zabrudzeń jest albo piaskowanie, albo użycie suchego lodu.

Zobacz też: Czyszczenie suchym lodem - na czym polega i jakie znajduje zastosowanie?

Piaskowanie podzespołów jest rozwiązaniem skutecznym i stosunkowo niedrogim, ale negatywnie wpływającym na stan delikatnych metali takich jak aluminium. Drobinki piasku uderzając z ogromną siłą o powierzchnie takiego elementu usuwają z niego niepożądany nalot ale rysują także jego powierzchnię.

W przypadku suchego lodu tego typu zabieg usuwa tylko zbędną warstwę brudu, nie usadzając powierzchni metalu. W rezultacie efekt jest co najmniej tak samo dobry, a uszkodzenia praktycznie żadne. Problem stanowi jedynie cena.

Cena za czyszczenie suchym lodem

Po konsultacjach z kilkoma przedstawicielami przedsiębiorstw zajmujących się czyszczenie za pomocą suchego lodu i piasku, wnioski są następujące. Koszt tej metody jest co najmniej dwa razy droższy od piaskowania przez co nie zawsze opłacalny.

Najlepszą ofertę złożyła nam firma z Bielska Białej, która wyceniła usługę renowacji silnika motocykla i kompletu kół aluminiowych następująco:

- 1 godzina pracy przy użyciu suchego lodu to koszt 400 zł;

- 1 godzina piaskowania (tego samego przedmiotu) to 140 zł.

Zobacz też: Czyszczenie szyb samochodowych od zewnątrz

W trakcie rozmowy specjalista ocenił, że na usunięcie nalotu z silnika będzie potrzebował ok. 1,5 godziny. Wszystko zależy od tego czy dostarczymy silnik zdjęty z ramy czy nie. Dla lepszego efektu lepiej wyjąć motor z motocykla.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gąbka czy nawet specjalna szczotka nie zaradzą osadowi, który odkładał się przez wiele lat na feldze. Potrzebne są bardzie zaawansowane metody czyszczenia. Fot. Fotolia
Gąbka czy nawet specjalna szczotka nie zaradzą osadowi, który odkładał się przez wiele lat na feldze. Potrzebne są bardzie zaawansowane metody czyszczenia. Fot. Fotolia

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK