| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Samozapłon samochodu - jak temu zapobiec?

Samozapłon samochodu - jak temu zapobiec?

Do samozapłonu samochodu najczęściej dochodzi zimą, bo to właśnie w tym okresie dochodzi do najczęstszych usterek układu elektrycznego. Samozapłon jest wynikiem zwarcie w układzie elektrycznym. Jest sposób, by zabezpieczyć samochód przed samozapłonem.

Samozapłon samochodu - przyczyny

Zgodnie ze statystykami  strażaków i ubezpieczycieli w całej Polsce dochodzi zimą do blisko stu pożarów samochodów. Zapłony mają miejsce na parkingach, pod domami lub w trasie. Powodami samozapłonów są najczęściej: zwarcie przeciążonych intensywnym ogrzewaniem, nieodpowiednio zabezpieczonych lub źle zamontowanych instalacji elektrycznych, a także wycieki oleju w komorze silnika czy też iskra z przegrzanych hamulców.

Rzeczywistość pokazuje, że – wymagane przepisami – posiadanie 1 kg gaśnicy proszkowej nie ratuje właścicieli aut przed stratami, bo wielu z nich nadal nie potrafi prawidłowo obsługiwać gaśnicy. Typowe błędy popełniane podczas prób gaszenia pojazdów to: otwarcie komory silnika na oścież, zanim wyciągnie się gaśnicę, nieprawidłowe przygotowanie gaśnicy do akcji i przerywane gaszenie, które nie eliminuje ognia.

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia

Sposób na samozapłon - automatyczny system gaśniczy

Jedną z możliwości zapobiegania samozapłonowi jest instalacja automatycznego systemu gaszącego, który się uaktywnia w momencie pojawienia się pierwszych płomieni. - Aktywną Linię Samogaszącą (ALS) można zamontować w miejscach, gdzie najłatwiej o wybuch pożaru - w komorze silnika, wnętrzu samochodu oraz w nadkolach – mówi Przemysław Steiner, Kierownik Sekcji Klientów Kluczowych firmy PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy. – Konstrukcja i działanie systemu są proste i skuteczne. Do zbiornika ze środkiem pianotwórczym typu AFFF podłączony jest  przewód polimerowy, który pęka w miejscu przegrzania i wyrzuca środek gaśniczy wprost na ogień.

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 2 - obsługa gaśnicy

- System ALS jest skuteczniejszy niż wymagana prawem gaśnica proszkowa. Również oszczędność w zakupie gaśnicy jest tylko pozorna. Często ilość proszku nie wystarcza do opanowania ognia. A ten użyty potrafi wniknąć głęboko w szczeliny gaszonych urządzeń, doprowadzając do ich zatarcia w niedalekiej przyszłości – dodaje Przemysław Steiner. – Najważniejsze jest jednak uniknięcie paniki na drodze. Właściciel auta z systemem ALS często nie będzie miał okazji zobaczyć płomieni. O akcji gaśniczej poinformuje go tylko mała dioda na desce rozdzielczej. Jednym z atutów systemu ALS jest możliwość zadziałania podczas wypadku.

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz 3.

Źródło: Materiały prasowe PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

System automatycznego gaszenia
System automatycznego gaszenia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK