REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegląd cen usług w stacjach szybkiej obługi

części samochodowe filtry Fot. Fotolia
części samochodowe filtry Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowe czynności serwisowe związane z obsługą samochodu można wykonać we własnym zakresie, bądź oddać auto w ręce mechaników z tzw. stacji szybkiej obsługi samochodów. W porównaniu do Autoryzowanych Stacji Obsługi, oferują one znacznie niższe ceny zarówno części jak i robocizny. Która z nich ma najlepszą ofertę?

W zależności od zasobności portfela klient, poszukujący nowej części do swojego auta,  może dobrać zarówno markę danego podzespołu jak i jego jakość (np. lepsze tarcze hamulcowe, wydajniejszy układ wydechowy czy platynowe świece). Na przykładzie trzech popularnych stacji szybkiej obsługi samochodów, przybliżymy koszty ewentualnych napraw z jakimi powinien liczyć się właściciel 5-drzwiowego Golfa V z silnikiem 1.6 102KM i nadwoziem typu hatchback.

Zobacz też: Co zrobić ze starym, zużytym autem? Na czym polega recykling?

Norauto, Fix Auto czy Feu Vert?

Spośród trzech stacji obsługi, których ofertę postanowiliśmy skonfrontować, najkorzystniej pod względem ceny wypada warsztat Fix Auto. O najniższych kosztach robocizny przesądziły spore rabaty udzielane na wymianę podzespołów komplementarnych (tarcze hamulcowe razem z klockami, świece z przewodami zapłonowymi itd.) Fix Auto wyróżnił się także pod względem niskich cen części zamiennych. W stosunku do obu konkurencyjnych firm, warsztat ten oferuje najtańszy zamiennik układu wydechowego. Jeśli jednak zależy nam na wykonaniu konkretnej naprawy danego elementu, wtedy niższych kosztów warto szukać np. w Norauto. Wymiana wszystkich czterech amortyzatorów w Golfie V okazała się tam najtańsza.

Zobacz też: Jak sprawdzić osiągi swojego samochodu?

Brandowane podzespoły

Warto zauważyć, że niektóre warsztaty oferują części sygnowane własnym logiem, ale przygotowane przez duże koncerny (np. Norauto sprzedaje pod swoją marką klocki Ferodo i tarcze Brembo). Dzięki temu, klient otrzymuje markową część za znacznie niższą cenę.

Różni producenci części, różne ceny

Cena konkretnej części różni się także w zależności od jej producenta. W trakcie naprawy może też się okazać, że auto z danego rocznika może mieć podzespoły wykonane wg nowszej specyfikacji (np. większe tarcze hamulcowe) i koszt części może być w takim przypadku inny, niż pierwotnie ustalono z klientem.

Zobacz też: Dorabianie kluczyka nie w autoryzowanym serwisie – wady zalety, na co uważać?

Skąd stacje obsługi samochodów zamawiają części?

Warto zauważyć, że wiele stacji obsługi samochodów zaopatruje się w części w konkretnej hurtowni, która je dystrybuuje. Nie wszystkie podzespoły są zawsze na stanie serwisu, ale większość można sprowadzić w ciągu doby. Jedna z największych tego typu hurtowni, czyli firma Inter Cars oferuje także sprzedaż detaliczną praktycznie wszystkich podzespołów do auta. Dlatego jeśli mamy umiejętności, bądź znamy kogoś kto takie posiada, możemy wykonać naprawę we własnym zakresie.

Podsumowując, nie ma na rynku stacji szybkiej obsługi, która zaoferuje do naszego auta zawsze najtańsze części i niskie koszty robocizny. W zależności od modelu samochodu, rodzaju usterki i miejsca, w którym zlokalizowany jest warsztat, ceny jakie oferuje za konkretne usługi będą różne. Pamiętajmy też, że przy serwisowaniu auta, którego naprawy obejmują więcej niż jedną część, warto zapytać o rabat. Zwłaszcza, że w dobie gorszej koniunktury na rynkach światowych, każdy klient jest dla danej firmy bardzo cenny.

Zobacz też: Pomyłka przy tankowaniu. Co zrobić?

Golf V 1.6 102KM 2005 rok Norauto Fix Auto Feu Vert
Wymiana tarcz hamulcowych części (zł) wymiana (zł) części (zł) wymiana (zł) części (zł) wymiana (zł)
przód 300 (Brembo) 110 450 (Brembo) 110 500 (Bosch) 125 (z klockami)
tył 200 (Brembo) 100 260 (Brembo) 110 389 (Bosch) 125 (z klockami)
Wymiana klocków hamulcowych
przód 170 (Ferodo) 65 170 (Ferodo) 70/ w cenie wym. tarcz 165 (Bosch) razem z tarczami
tył 160 (Ferodo) 70 130 (Ferodo) 65/ w cenie wym. tarcz 126 (Bosch) razem z tarczami
Wymiana oleju i filtra
olej (za litr 5W-30) 168 (42) 17 172 (43) 25 176 (44) 20
filtr 23 17 20 0 20 0
Ustawienie zbieżności kół 91 95 100
Wymiana amortyzatorów
przód (para) 340 159 540 KYB 170 674 (Kayaba) 190
tył (para) 330 92 490 KYB 80 572 (Kayaba) 190
Wymiana tłumika
tylny 900 Bosal 63 250 Asmet 45 650 (Walker) 50
środkowy 411 Bosal 81 150 Asmet 30 250 (Walker) 45
Wymiana świec i przew. zapłonowych
świece (komplet) 45 (NGK) 40 100 (NGK) 40 96 (Beru) 52
przewody zapłonowe 100 39/ w cenie świec 210 (NGK) w cenie świec 250 (Beru) 40/w cenie świec
łączny koszt (zł) 3147 944 2942 705 3868 897

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA