| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Mieszanie płynów eksploatacyjnych

Mieszanie płynów eksploatacyjnych

Choć powszechnie wiadomo, że nie można mieszać większości płynów eksploatacyjnych, możemy znaleźć się w sytuacji, gdy nie będziemy mieli innego wyjścia.

W przypadku oleju silnikowego, gdy zauważymy, że poziom cieczy jest za niski, a nie będziemy mogli dolać takiego oleju, jaki był nalany lub nie wiemy, na jakim oleju pracuje silnik, możemy dolać inny olej. Nawet jeśli dolany olej jest innego rodzaju (syntetyczny, półsyntetyczny lub mineralny) i ma inne parametry lepkości niż olej znajdujący się w silniku, powstała mieszanina będzie smarowała elementy silnika. Dla jednostki napędowej bardziej szkodliwa jest jazda z niewystarczającą ilością oleju niż krótka jazda na gorszym czy niewłaściwym oleju. Należy jednak pamiętać, że gdy tylko będzie taka możliwość, należy wymienić olej na nowy (o odpowiednich parametrach).

Zobacz też: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Ubytek płynu chłodniczego możemy uzupełnić wodą, ale musimy pamiętać, że w takim przypadku podniesiona zostanie temperatura zamarzania płynu. Gdy tylko nadejdzie taka możliwość, należy jak najszybciej wymienić mieszaninę na nowy płyn.

Bez problemu możemy mieszać różne płyny do spryskiwaczy. Musimy jedynie pamiętać, aby zimą nie nalać do zbiorniczka płynu o wysokiej temperaturze zamarzania. Zamarzający płyn może rozsadzić lub zablokować zbiornik, przewody lub spryskiwacze.

Zobacz też: Jak oczyścić silnik z zewnątrz?

Jeśli zauważymy, że mamy za mało płynu hamulcowego, możemy dolać tylko płyn zalecany przez producenta. Płyn hamulcowy jest dostosowany do rodzaju hamulców (bębnowe, tarczowe) oraz do obciążeń, czyli temperatury, w jakiej pracuje. Jeśli dolejemy nieodpowiedni płyn, ciecz może zagotować się w przewodach i zaciskach, przez co auto może całkowicie utracić skuteczność hamowania.

Również płyn do wspomagania kierownicy czy skrzyni biegów nie może być mieszany. Stan tych płynów należy co jakiś czas kontrolować, a w przypadku ich ubytku, trzeba wymienić stary płyn na nowy lub uzupełnić brak dolewając taki płyn, jaki jest zalecany przez producenta.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »