| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

Prace pod samochodem należą do szczególnie niebezpiecznych. Oto kilka sposobów, jak się zabezpieczyć w trakcie wykonywania czynności pod autem stojącym na podnośniku.

Zsunięcie się samochodu z podnośnika lub podłożonych cegieł, kołków, pieńków i innych przypadkowych przedmiotów może skończyć się śmiercią lub kalectwem. Jednym ze sposobów eliminację  ryzyka zsunięcia się podniesionego samochodu jest korzystanie podczas napraw podwozia z kanału rewizyjnego lub najazdu, czyli platformy z podjazdami znajdującej się co najmniej pół metra nad powierzchnią ziemi.

Bez względu na to, w którym miejscu odbywa się naprawa należy zawsze podłożyć pod co najmniej jedno koło specjalne kliny lub w ich zastępstwie kawałki cegieł lub kamienie, a dla pewności zaciągnąć ręczny hamulec i wrzucić bieg, najlepiej wsteczny, gdyż ma on najmniejsze przełożenie i stawia największy opór.

Zobacz również: Jak zlokalizować wycieki płynu z układu chłodzenia?

Jeden ze sposobów zabezpieczenia się przed skutkami zsunięcia się auta z podnośnika przedstawia zdjęcie. Można go stosować jedynie przy pracach z hamulcami lub z piastami kół, nie wymagającymi wchodzenia pod samochód. Można położyć dwa koła, jedno na drugim i lekko opuścić na nie samochód, aby uniemożliwić zsunięcie się górnego.

Podczas prac pod samochodem przy zdjętych kołach należy zawsze stosować specjalne kobyłki, które ustawia się w stosownych miejscach (zwykle tam, gdzie zwykle podstawia się podnośnik). Na kobyłkę warto położyć kawałek twardego drewna, aby nie uszkodzić spodu karoserii. Samochód opuścić z podnośnika, aby całym ciężarem oparł się na kobyłce. Dopiero wówczas można się pod niego wsunąć.

Zobacz również: Jak naprawić uszkodzony zbiornik paliwa?

Zamiast kobyłek można stosować grube, drewniane pieńki, duże drewniane kloce itp., gwarantujące stabilność. Po ustawieniu na nich samochodu, a jeszcze przed zdjęciem kół warto zakołysać karoserią, aby sprawdzić, czy auto jest stabilne.

Przebywając pod podpartym samochodem, z którego zdjęto choć jedno koło, nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów lub siłować się ze zdjęciem poszczególnych elementów. Nawet solidne kobyłki, na których opiera się aut, nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK