| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Paliwa > Jak obliczyć średnie zużycie paliwa?

Jak obliczyć średnie zużycie paliwa?

Nie należy w stu procentach wierzyć wskazaniom komputera jeśli chodzi o średnie spalanie, w skrajnych przypadkach mylą się one nawet o 20 procent. Niektóre auta są też pozbawione możliwości automatycznego zliczania średniego zużycia paliwa.

Średnie zużycie paliwa można jednak bardzo łatwo obliczyć samemu. Pierwszy krok to zatankowanie "do pełna", najlepiej do pierwszego momentu w którym "odskoczy" nam pistolet dystrybutora. W ten sposób będziemy mogli przy kolejnym tankowaniu nalać paliwa do takiego samego jak poprzedni poziomu.

Zobacz: kalkulator zużycia paliwa

Drugi krok to zresetowanie licznika kilometrów. Robimy to dokładnie w momencie tankowania. Będziemy wtedy w stanie zmierzyć odległość, którą pokonaliśmy od zatankowania.

Teraz wsiadamy do samochodu... i jeździmy. Odległość nie jest bardzo istotna, jednak nie powinna być mniejsza niż 50 kilometrów aby dać w miarę wiarygodny wynik. Należy też pamiętać, że obliczony wynik średniego zużycia paliwa będzie dotyczył tylko tego danego odcinka: w innych warunkach i przy innym sposobie jazdy ilość zużytego paliwa może się różnić.

Po pokonaniu wyznaczonej odległości jedziemy znowu na stację benzynową. Nalewamy znowu "do pełna" i zapisujemy ile litrów zatankowaliśmy: informacja jest na dystrybutorze. Zapisujemy też stan licznika.

Jeśli zmienialiśmy rozmiar opon na inny, powinnismy też posłużyć się kalkulatorem prędkości wobec rozmiaru opon - jeśli licznik przekłamuje nam np. o 5 procent, powinniśmy przeliczyć "licznikową" odległość aby otrzymać realny przebieg.

Następnie używamy kalkulatora zużycia paliwa dostępnego na naszym portalu. Wprowadzamy dane: stan licznika przy 1. i 2. tankowaniu, ilość zatankowanego paliwa, a także cenę 1 litra paliwa. Kalkulator automatycznie poda nam wartość średniego spalania na 100 kilometrów oraz cenę przejechania tego dystansu.

Zobacz: kalkulator zużycia paliwa

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak obliczyć średnie zużycie paliwa? fot. Fotolia
Jak obliczyć średnie zużycie paliwa? fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK