| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opony i felgi > Jak stan techniczny opon wpływa na bezpieczeństwo kierowców?

Jak stan techniczny opon wpływa na bezpieczeństwo kierowców?

Jeden na sześć wypadków drogowych wynikających z niesprawności technicznej auta był spowodowany przez zły stan techniczny opon. Z raportu opracowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku w Polsce odnotowano ponad 40 tys. wypadków drogowych.

W ogólnopolskiej akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” firma Michelin podkreśla, jak istotne dla bezpieczeństwa na drodze jest prawidłowe ciśnienie w oponach.

W ubiegłym roku na polskich drogach wydarzyło się 40 065 wypadków, co w porównaniu z rokiem 2010 stanowi wzrost o 3,2 proc. W wypadkach zginęło 4 189 osób, a 49 501 zostało rannych. Tak wynika z opracowania przygotowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Głównymi przyczynami wypadków drogowych w Polsce było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, a także nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego.

Zobacz też: Opony z kolcami - kiedy można ich używać?

Statystyki policyjne pokazują, że część wypadków wynika z niesprawności technicznej pojazdu. Za ponad połowę z nich (53,8 proc.) odpowiadają braki w oświetleniu, zaś za blisko jedną czwartą (22,5 proc.) usterki układu hamulcowego. Trzecia najbardziej liczna grupa wypadków spowodowanych nieprawidłowym stanem technicznym pojazdu wynika z braków w ogumieniu (16,3 proc.). Jak podkreślają eksperci, w przypadku opon ważny jest zarówno ich stan, jak i odpowiednie napompowanie. Badania przeprowadzone przez Michelin pokazują, że utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa m.in. na bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania.

źródło: „Wypadki drogowe w Polsce w 2011 roku”, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Ósma edycja ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą” ma na celu podnoszenie świadomości kierowców oraz ich edukowanie na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo, ekonomię i ekologię jazdy samochodem. W dniach 22-26 października 2012 r. w serwisach sieci Euromaster organizatorzy prowadzili bezpłatne pomiary, które w finale posłużą do stworzenia mapy obrazującej stan ciśnienia w oponach polskich samochodów.

Zobacz też: Dlaczego Polacy nie zmieniają opon na zimowe?

Konieczność podnoszenia wiedzy na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo jazdy jest tym bardziej istotna, że część polskich kierowców nie jest świadoma problemu. Z towarzyszącego akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” badania 1] TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie Michelin wynika, że tylko 3 proc. respondentów uważa opony za znaczący element decydujący o bezpieczeństwie pojazdu.

- Warto edukować i uświadamiać kierowców, że każdy z nich ma realny wpływ na bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Wystarczy jedynie poświęcić chwilę na regularne sprawdzenie stanu ogumienia i poziomu ciśnienia w oponach tłumaczy Tomasz Młodawski z Michelin Polska.

Zobacz też: Jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach i jak często kontrolować ciśnienie?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym; obecnie prowadzi własną praktykę podatkową; doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w międzynarodowych podmiotach świadczących usługi doradcze, jak i polskich kancelariach prawnych i podatkowych; jego praktyka obejmuje w szczególności restrukturyzację grup kapitałowych w celu osiągnięcia optymalizacji podatkowej, sporządzanie dokumentacji w zakresie cen transferowych oraz bieżące doradztwo w podatkach dochodowych oraz podatku VAT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK