REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kierowcy na Lubelszczyźnie nie dbają o ciśnienie powietrza w kołach

Akcja Ciśnienie pod kontrolą 2012. Mapa
Akcja Ciśnienie pod kontrolą 2012. Mapa

REKLAMA

REKLAMA

W czasie ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą” przebadano ponad 5,3 tys. samochodów. W dniach od 22 do 26 października 2012 r. w 48 serwisach sieci Euromaster przeprowadzono bezpłatne pomiary ciśnienia w oponach oraz kontrolę stanu bieżnika. Z badań przeprowadzonych podczas akcji wynika, że 38,89 proc. pojazdów miało prawidłowe ciśnienie w oponach, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 35,11 proc. Najbardziej świadomi znaczenia prawidłowego ciśnienia okazali się kierowcy z Podlasia, a najgorsze wyniki uzyskano w woj. lubelskim – 74,22 proc. z nieprawidłowym ciśnieniem.

REKLAMA

Akcja Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą”, która w Polsce organizowana jest od 8 lat, ma podnosić świadomość kierowców dotyczącą prawidłowego ciśnienia w oponach. Tegoroczna edycja przeprowadzona we współpracy z siecią serwisów Euromaster odbyła się w dniach 22-26 października 2012 roku. Wszyscy kierowcy uczestniczący w akcji otrzymali informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach aut na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy, a także mogli bezpłatnie sprawdzić zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika. Zebrane w ten sposób pomiary posłużyły do opracowania mapy poziomu ciśnienia w oponach polskich samochodów.

REKLAMA

Tegoroczne wyniki uzyskane w poszczególnych województwach były zróżnicowane. Najlepszy rezultat został odnotowany na Podlasiu – 78,30 proc. przebadanych aut miało prawidłowe ciśnienie w oponach. Kolejne miejsca zajęły następujące województwa: pomorskie (60,44 proc.), warmińsko-mazurskie (51,61 proc.), łódzkie (48,28 proc.). Najgorzej wypadły natomiast województwa lubelskie (jedynie 25,78 proc. aut z prawidłowym ciśnieniem), mazowieckie (30,24 proc.) oraz dolnośląskie i kujawsko-pomorskie (oba po 30,66 proc.).

Zobacz też: Dlaczego Polacy nie zmieniają opon na zimowe?

5,62 proc. wszystkich przebadanych samochodów miało ciśnienie o ponad 1 bara niższe niż zalecane przez producenta, a 22,99 proc. między 0,5 a 0,9 bara niższe. Oznacza to, że w 28,61 proc. samochodów odnotowano niebezpieczne lub bardzo niebezpieczne ciśnienie w oponach stanowiące poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Według pomiarów dokonanych podczas tegorocznej akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” 38,89 proc. kierowców dba o prawidłowe napompowanie opon swoich aut.

Wyniki pomiarów akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” w 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno" – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Stopień napompowania opon powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu.

Jak pokazują badania Michelin, utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa na:

- bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania;

- trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon;

- ekonomię i ekologię jazdy – prawidłowo napompowana opona zmniejsza zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

Zobacz też: Jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach i jak często kontrolować ciśnienie?

- Od 2005 roku, kiedy Michelin rozpoczął prowadzenie akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” w Polsce, świadomość dotycząca ciśnienia w oponach wzrosła wśród kierowców o około 20 proc. – mówi Iwona Jabłonowska, koordynator akcji z Michelin Polska. – Tegoroczne wyniki pokazują jednak, że nadal wiele osób jeździ na nieprawidłowo napompowanych oponach. Zatem przed nami jest jeszcze wiele do zrobienia.

REKLAMA

- Sieć serwisów Euromaster po raz kolejny przyłączyła się do inicjatywy Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą”, ponieważ zależy nam, aby sprawdzanie stanu opon stało się regularnym nawykiem kierowców – mówi Krzysztof Sas, prezes Euromaster Polska Sp. z o.o., głównego partnera tegorocznej edycji akcji. – Kondycja ogumienia to jeden z istotnych czynników wpływających na bezpieczeństwo na drodze, dlatego właśnie nasi eksperci przy każdej wizycie w serwisie sprawdzają zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika. Takie pomiary dokonywane są w ramach weryfikacji 11 punktów bezpieczeństwa pojazdu sieci Euromaster – uzupełnia Krzysztof Sas.

Organizatorem tegorocznej akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” jest Michelin, zaś partnerem – sieć serwisów Euromaster. Patronem akcji został Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA