| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opony i felgi > Klasa efektywności energetycznej opony- co ona oznacza?

Klasa efektywności energetycznej opony- co ona oznacza?

Wraz z dniem 1 listopada 2012 roku, wchodzi w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie konieczności oznaczania klasy efektywności energetycznej opon samochodowych

Wraz z dniem 1 listopada 2012 roku, wchodzi w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie konieczności oznaczania klasy efektywności energetycznej opon samochodowych.

Producenci projektujący nowoczesne opony samochodowe, będą zobligowani do nanoszenia specjalnych naklejek na nowe opony, które będą informowały o kilku ich istotnych parametrach. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku sprzętu AGD czy RTV, klient w szybki sposób będzie mógł porównać właściwości konkretnych modeli.

Naklejki informować będą o trzech cechach opony:

-efektywności paliwowej;

-poziomie emitowanego przez nią hałasu;

- przyczepności na mokrej nawierzchni.

Efektywność paliwowa, określana przez współczynnik oporów toczenia opony,  będzie wyrażona za pomocą klas od A do G, gdzie A oznacza najmniejszy opór (mniejszy lub równy 6,5 kg/t), natomiast G największy (równy lub większy niż 12kg/t).

Efektywność paliwowa opony

Współczynnik oporów toczenia RRC (kg/t)

Klasa efektywności energetycznej

RRC ≤ 6.5

A

6.6  ≤ RRC ≤ 7.7

B

7.8 ≤ RRC ≤9.0

C

pusta

D

9.1 ≤ RRC ≤ 10.5

E

10.6 ≤ RRC ≤ 12.0

F

RRC ≥ 12.1

G

Zobacz też: Jak zadbać o opony w samochodzie?

Poziom emitowanego hałasu będzie określał piktogram, przedstawiający głośnik wraz określoną liczbą decybeli, emitowanych przez oponę. Najniższa dopuszczalna wartość 72dB jest o 4 dB niższa od przeciętnej głośności opon oferowanych obecnie na rynku.

Przyczepność na mokrej nawierzchni będzie badana poprzez długość drogi hamowania auta w takich warunkach.  Klasa przyczepności opony będzie wyrażona również przez literę z zakresu od A do G i odpowiadać będzie zakresom współczynnika G, będącego stosunkiem przyczepności danej opony do przyczepności standardowej opony porównawczej. Klasa A oznaczać będzie, że dany model opon wytraca prędkość o 55% lepiej niż opona porównawcza a klasa G, że dane opony hamują o 10 % lepiej od opony porównawczej.

Przyczepności opony na mokrej nawierzchni

G - współczynnik przyczepności na mokrej nawierzchni

Klasy przyczepności na mokrej nawierzchni

55 ≤ G

A

140 ≤ G ≤154

B

125 ≤ G ≤139

C

pusta

D

110 ≤ G ≤124

E

G ≤ 109

F

pusta

G

Zobacz też: Wady i zalety opon niskoprofilowych

Wyłączone z etykietowania będą m.in. opony: bieżnikowane, z kolcami, do użytku tymczasowego, mające średnicę mniejszą niż 10” lub większą niż 25”, o indeksie prędkości F oraz opony przeznaczone do pojazdów zarejestrowanych pierwszy raz przed 1 październikiem 1990 roku.

Opony przeznaczone do aut dostawczych ciężarowych nie będą musiał posiadać etykiet, przedstawiających ich przyczepność na mokrej drodze. Natomiast profesjonalne opony6 przeznaczone do off-roadu, nie będą etykietowane pod względem poziomu efektywności energetycznej i hałasu.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK