REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak marka opony wpływa na jej cenę – ile procent ceny to marka, a ile technologie?

Max Trela
Jak marka opony wpływa na jej cenę – ile procent ceny to marka, a ile technologie? fot. Newspress
Jak marka opony wpływa na jej cenę – ile procent ceny to marka, a ile technologie? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Markowe opony są zazwyczaj dużo droższe od tych produkowanych przez zupełnie nieznanych producentów. Wielkie korporacje zawsze tłumaczą, że cena wynika z nowatorskich technologii zastosowanych w oponach, najwyższej jakości materiałów, czy nowatorskich „patentów”. Ile jednak kosztuje sama marka?

Wbrew niepozornemu wyglądowi finalnego produktu, jakim jest opona, produkcja opon jest procesem niezwykle skomplikowanym i zaawansowanym technologicznie. Od zachowania reżimów produkcyjnych i zastosowania odpowiednich konstrukcji i materiałów zależy przecież bezpieczeństwo kierowców. Nic więc dziwnego, że wielkie firmy oponiarskie tak podkreślają technologie i materiały...

REKLAMA

Warto przy tej okazji pamiętać jednak, że nie tylko najlepsi producenci muszą stosować odpowiedniej jakości materiały i metody produkcji. Żeby opona w ogóle została dopuszczona do sprzedaży musi uzyskać specjalną homologację wystawianą przez niezależne firmy. Dlatego nie może być mowy, by cena odzwierciedlała bezpieczeństwo... Można natomiast zdecydowanie powiedzieć, że MARKA daje nam gwarancje bardziej zaawansowanej technologii.

Zobacz też: Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

Płacić za nowinki?

Topowi producenci opon są drodzy bo wykładają ogromne pieniądze na badania i rozwój technologiczny produktów. Są to prekursorzy wszelkich innowacji w konstrukcji opon – warto jednak pamiętać, że te „patenty” raz są doskonale innym razem raczej zbędne. Mniejsi producenci nie zawsze są w stanie ocenić jak nowinki wpłyną na zachowanie opony i zazwyczaj nawet nie próbują tego ocenić. Kopiują rozwiązania a badania... Przeprowadza klient.

Zobacz też: Wady i zalety opon niskoprofilowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska specjalność...Dlaczego markowe opony są takie drogie?

REKLAMA

Polska rzeczywistość ma jeszcze jedną szczególną właściwość. Do niedawna, opony uznanych międzynarodowych marek traktowane były w naszym motoryzacyjnym światku w kategoriach towarów luksusowych. Na tzw. „zachodzie” takiej markowej manii po prostu nie było. Na szczęście powoli i pod tym względem zbliżamy się do Europy. Właściwie już nikt nie traktuje żadnych opon jako dobra luksusowego, wciąż jednak marka ma znaczenie i wpływa wprost proporcjonalnie na cenę opony.

Najlepiej do polskich kierowców wciąż przemawiają globalne marki np. Michelin, Goodyear, Bridgestone, Continental, ale również te „tradycyjne” znane tylko na rynkach lokalnych jak chociażby Dębica.

Sprzedawcy doskonale znają ten mechanizm i skrzętnie go wykorzystują, dodając do ceny kilka procent... W tym przypadku nie ma jednak innej metody niż po prostu nie zważać na stereotypy i kierować się zasadą złotego środka czyli najlepszej jakości w stosunku do ceny.

Podsumowując, markowe opony mogą być droższe o kilkanaście nawet do kilkudziesięciu procent. Za tą cenę kupujemy pewność, że produkt jest dobrej jakości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA