| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opony i felgi > Czy naprawić koło po wjechaniu w dziurę?

Czy naprawić koło po wjechaniu w dziurę?

Wiele warsztatów oferuje naprawy i prostowanie felg. Do tego typu usług należy jednak podchodzić ostrożnie. Uszkodzona opona praktycznie zawsze kwalifikuje się do wymiany.

Wjechanie w dziurę w drodze z większą prędkością praktycznie zawsze kończy się uszkodzeniem opony i felgi. Wielu kierowców zastanawia się czy z takim kołem można jeszcze coś zrobić. Przede wszystkim powinniśmy udać się do dobrego serwisu ogumienia, aby jego pracownicy ocenili zakres uszkodzeń. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka nie widać uszkodzeń warto upewnić się czy możemy dalej bezpiecznie jeździć na takim kole. Zdarza się, że w dziurę wjedziemy wewnętrzną częścią opony i bez demontażu koła z samochodu ciężko jest ocenić jego stan.

Uszkodzona opona

Jeżeli uszkodzeniu uległa opona, niestety kwalifikuje się ona do wymiany. Po wjechaniu w dziurę najczęściej opona ulega przecięciu lub uszkodzeniu wewnętrznej warstwy, co skutkuje pojawieniem się bąbla na jej powierzchni. Niektóre serwisy oponiarskie oferują usługę naprawy przecięcia bocznego opony za pomocą łatek o dużej powierzchni, jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy z nich korzystać. Jazda na tak naprawianej oponie jest bardzo niebezpieczna, ponieważ w każdej chwili może z niej nagle ujść powietrze. Taka gwałtowna utrata powietrza w kole przy większej prędkości może prowadzić do wypadku. Zdarza się, że po wjechaniu w dziurę pomimo braku oznak uszkodzeń opona zaczyna emitować dziwne odgłosy. Taki hałas oznacza uszkodzenie wewnętrznej warstwy opony i również kwalifikuje ją do wymiany.

Zobacz również: Jak wymieniać opony?

Nie powinno się naprawiać rozciętych opon

Po spotkaniu z dziurą w jezdni często uszkodzeniu ulega również felga. Jeżeli posiadamy obręcze stalowe, a wgniecenie krawędzi jest jedynie punktowe, naprawi je większość warsztatów oponiarskich. W przypadku felg aluminiowych producenci nie dopuszczają żadnych napraw poza odnowieniem powłoki lakierniczej. W praktyce wyspecjalizowane warsztaty są w stanie usunąć wgniecenia również w tego rodzaju obręczach. Należy jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju naprawy osłabiają wytrzymałość felg i należy je traktować jako ostateczność. Jeżeli kolizja z dziurą była na tyle poważna, że felga uległa pęknięciu nie powinniśmy jej w żadnym wypadku naprawiać.

Zobacz również: Jak przechowywać opony?

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Uszkodzona opona praktycznie zawsze kwalifikuje się do wymiany. Fot. Newspress
Uszkodzona opona praktycznie zawsze kwalifikuje się do wymiany. Fot. Newspress

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK