REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakim olejem zalać silnik o mocy 135 000 KM?!

olej Fot. Fotolia
olej Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Naddźwiękowy samochód Bloodhound SSC, aby pobić rekord prędkości został wyposażony w silnik o mocy 135 tys. koni mechanicznych. Jaki olej będzie w stanie sprostać ogromnym przeciążeniom jakim poddane zostaną podzespoły takiej jednostki napędowej?

Najszybszy samochód świata - jakim olej wybrać do silnika?

REKLAMA

Gdy silnik ma moc 135 000 KM, a samochód jest w stanie przyspieszyć do ponad 1600 km/h, siły działające na każdy element pojazdu rozerwałyby zwykłe auto na strzępy. Naddźwiękowy Bloodhound SSC nie jest zwykłym autem, jest raczej rakietą na czterech kołach, która ma pobić obecny rekord prędkości na lądzie (1228 km/h), ustanowiony w 1997 roku.

REKLAMA

W tym roku rekord ma zostać pobity, a w 2016 poprzeczka zostanie po raz kolejny podniesiona do niewiarygodnych 1000 mil/h, czyli 1609 km/h. Konieczna jest niezwykła wręcz wytrzymałość – zarówno „karoserii”, jak i ukrytych pod nią mechanizmów. „Rekord prędkości, jaki mamy na celowniku, wymaga możliwie korzystnego stosunku mocy do masy. Samochód powinien być więc jak najlżejszy, ale musi przy tym poradzić sobie z maksymalnymi obciążeniami. Dlatego, projektując go, często korzystaliśmy z tytanu – metalu lekkiego, a przy tym wytrzymałego” – mówi Richard Noble, szef projektu Bloodhound, który nadzorował udaną próbę bicia rekordu w 1997 roku, a w 1983 sam ustanowił najlepszy wynik na lądzie. Tytan został wykorzystany także w oleju. Castrol na podwójną próbę pobicia rekordu świata dostarczył najlepszy produkt, jaki powstał w jego laboratoriach – wzmocniony tytanem Castrol EDGE Titanium FST™. „Nie ma przesady w określeniu, że nasz pojazd będzie miał ‘moc tytanu’ po to, by jego osiągi były jak najlepsze” – podsumował Noble. Castrol jest odpowiedzialny za środki smarne, które będą użyte podczas prób bicia rekordów.

REKLAMA

„Projekt Bloodhound to połączenie długiego procesu przygotowań i pracy inżynierów z pragnieniem dokonania czegoś niezwykłego, przekroczenia granic kolejny raz” – mówi Andy Green, który zasiądzie za sterami pojazdu Bloodhound SSC. Green za kierownicą Thrusta SSC, który również był smarowany olejem Castrol, ustanowił w 1997 roku wciąż aktualny rekord prędkości na ziemi. „Każdy detal musi działać idealnie, za każdym razem, od pierwszej próby. Produkty, które potwierdziły swoją wysoką jakość w niezliczonych rajdach i wyścigach na całym świecie, dają nam taką pewność” – dodaje Green.

Castrol EDGE Titanium FST™ nie będzie jedynym środkiem smarnym Castrol wykorzystanym w projekcie Bloodhound. W silniku odrzutowym znajdzie się olej Castrol 5000/BP Turbo 2380, w układzie hydraulicznym – Castrol Hyspin AWH-M46, a w hamulcowym – Castrol React SRF. Do smarowania łożysk kół posłuży Castrol Alphasyn T32, a w systemie rakiet będzie zastosowany Castrol Inertox Medium 150.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Próba bicia rekordu prędkości zostanie przeprowadzona jesienią 2015 roku, na specjalnie przygotowanym terenie o szerokości 1,1 km i długości 20 km na pustyni Hakskeen Pan w RPA, niedaleko granicy z Botswaną i Namibią.

Źródło: materiały prasowe Castrol

Naddźwiękowy samochód Bloodhound SSC
castrol
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA