| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Oleje > Wymiana oleju przed wakacyjną podróżą – poradnik

Wymiana oleju przed wakacyjną podróżą – poradnik

Aby cieszyć się z wakacyjnego urlopu warto przed wyjazdem wymienić olej w silniku naszego auta. Co zyskamy dzięki temu? Jak wybrać odpowiedni olej? O tym wszystkim dowiecie się z naszego artykułu.

Olej silnikowy – rola i zadania do wykonania

Jednostka napędowa aby być w dobrej kondycji, musi mieć regularnie wymieniany olej. Silnik pozbędzie się w ten sposób opiłków metalu krążących w układzie smarowania, a mniejsze tarcie pomiędzy częściami przedłużyć żywotność silnika. Olej pełni też rolę chłodziwa dla motoru. Jeśli jest stary to nagrzewa się do zbyt wysokich temperatur, tracąc swoje właściwości ochronne i negatywnie wpływa na kondycje poszczególnych podzespołów jednostki napędowej.

Zobacz też: Ile oleju może zużyć sprawny silnik?

Klasyfikacja ACEA

Na rynku funkcjonują dwie klasyfikacje jakościowe olejów silnikowych: API oraz ACEA. Pierwsza dotyczy rynku amerykańskiego, druga stosowana jest w Europie. Europejska klasyfikacja ACEA rozróżnia następujące typy olejów:

  1. – oleje do standardowych silników benzynowych
  2. – oleje do standardowych silników Diesla;
  3. – oleje kompatybilne z systemem katalitycznym dla silników benzynowych i Diesla z wtórnym obiegiem spalin i o niskiej zawartości siarki, fosforu i popiołów siarczanowych
  1. – oleje do samochodów ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym

W przypadku standardowych silników benzynowych i diesla parametry olejów są prawie identyczne i bardzo często olej danego producenta oznaczony np. normą A1 jest kompatybilny z olejem B1, mimo ze symbole rozróżniają podział na jednostkę benzynową i Diesla.

Zobacz też: Prawidłowa temperatura oleju silnikowego

Lepkość oleju – co to jest ?

Ważniejsze przy wyborze oleju do silnika jest natomiast dobranie odpowiedniej klasy jego lepkości, która jest oznaczona poprzez klasyfikację SAE. Dla przykładu olej o symbolu 5W-40 przekazuje następujące informacje:

- cyfra 5 przed literą „W” to wskaźnik lepkości oleju w niskich temperaturach;

- liczba 40 po litrze „W” to wskaźnik lepkości oleju w wysokich temperaturach;

- litera „W” oznacza, że olej jest zimowy, ale jeśli występuje za nią liczba (tak jak w przykładzie) to oznacza, że olej można stosować przez cały rok.

Zobacz też: Co to jest niskotemperaturowa lepkość oleju?

Olej silnikowy – zakres temperatury pracy

W polskich warunkach klimatycznych najczęściej stosowane oleje to 10W-40 (pracuje w temperaturze -25⁰C do +35⁰ C),  15W-40 (-20⁰C do +35⁰C), 5W-40 (-30⁰C do +35⁰C). Każdy producent auta zaleca konkretny rodzaj oleju do danego silnika i tymi wskazaniami należy się kierować.

Olej silnikowy do silników z filtrem cząstek stałych

Nowoczesne silniki wysokoprężne bardzo często wyposażone są w filtr DPF. Aby wydłużyć jego żywotność należy stosować oleje tzw. low SAPS czyli zawierające niskie, poniżej 0,5%, stężenie popiołów siarczanowych. Pozwoli to uniknąć problemów z przedwczesnym zapychaniem filtra cząstek stałych i ograniczy zbędne wydatki na jego eksploatację.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed wakacyjnym wyjazdem warto zmienić olej silnikowy na nowy. Zapewni on lepszą ochronę poszczególnym częścią silnika oraz prawidłową temperaturę jego pracy. fot. Fotolia
Przed wakacyjnym wyjazdem warto zmienić olej silnikowy na nowy. Zapewni on lepszą ochronę poszczególnym częścią silnika oraz prawidłową temperaturę jego pracy. fot. Fotolia

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK