| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Oleje > Czy olej syntetyczny można stosować w starszych silnikach?

Czy olej syntetyczny można stosować w starszych silnikach?

Nie każdy silnik można zalać najnowszym olejem syntetycznym. W starszych silnikach stosuje się gęstsze oleje, są to oleje mineralne lub półsyntetyczne z tak dobranymi estrami, żeby uszczelniały wycieki i nie powodowały wypłukiwania osadów.

Jeśli silnik ma duży przebieg, jest już zużyty, nie powinno się go już zalewać olejami syntetycznymi. Podobnie jest z jednostkami bardzo starej konstrukcji, tzw. silnikami dolnozaworowymi z walkiem rozrządu w bloku silnika. Takie silniki potrzebują oleju mineralnego lub oleju do aut o dużych przebiegach. Choć obydwa oleje mają bardzo podobne właściwości, nie są identyczne.

Zobacz też: Jak wybrać olej silnikowy?

Olej mineralny – wyprodukowany z ropy naftowej - jest stosunkowo gęsty, przez co gorzej rozpływa się po bloku silnika i ma niższe ciśnienie. Słabiej przylega również do gładzi cylindrowych, ale wcale nie oznacza to, że nie chroni on silnika, bo film olejowy jaki zostawia jest grubszy niż w przypadku syntetyków. Przy tym olej mineralny nie ma właściwości płuczących. Nie ma zatem ryzyka, że zacznie on wyciekać przez szczeliny.

Jakie wady ma olej mineralny? Jest stosunkowo „delikatny”. Źle znosi trudne warunki użytkowania (duże obciążenia jednostki napędowej), ale i te atmosferyczne. Przy zbyt dużej temperaturze zaczyna wrzeć, przy niskich temperaturach zaczyna gęstnieć nawet do konsystencji masła.

Niektóre wady oleju mineralnego można wyeliminować stosując oleje do samochodów o wysokich przebiegach. To olej półsyntetyczny z dodatkami specjalnych estrów zbliżających jego właściwości do oleju mineralnego. Taki olej ma wyższą lepkość i wyższą wytrzymałość temperaturową, ale nie podnosi ciśnienia w jednostce napędowej, więc nie grozi wyciekami.

Olej do aut o wysokich przebiegach jest zatem lepszy jeśli auto jest w ciągłej eksploatacji, nie wymaga częstych wymian (co 5 000 - 6 000 kilometrów) i skuteczniej chroni silnik w skrajnych temperaturach, szczególnie przy mrozach i upałach.

Zobacz też: Jaki olej silnikowy wybrać zimą?

Jak wybrać olej, co oznaczają cyferki na butelce?

W przypadku starych aut przestrzeganie norm producenta bywa niemożliwe, głównie dlatego, że duża część producentów co kilka lat zmienia całą gamę produktów. Dlatego olej trzeba dobierać właściwościami.

Według przyjętych norm SAE lepkość oleju mineralnego i półsyntetycznego oznaczają liczby od 10W do 25W. Im ta liczba jest niższa tym temperatura przy jakiej olej gęstnieje jest niższa:
- 10W - olej gęstnieje przy temperaturze minus 20°C,
- 15W - olej gęstnieje przy temperaturze minus 15°C,
- 20W - olej gęstnieje przy temperaturze minus 10°C,
- 25W - olej gęstnieje przy temperaturze od minus 10°C do 0°C.

Drugi człon skali określa „wytrzymałość oleju”, czyli zachowania wszystkich właściwości w zakresie wysokich temperatur. W przypadku olei mineralnych i półsyntetycznych nie płuczących skala ta jest tylko 3 stopniowa 20, 30 i 40.

UWAGA: Oleje 10W są w większości przypadków półsyntetyczne. Nie wolno ich mieszać z olejami mineralnymi, czyli takimi oznaczanymi jako 15W i wyżej. Olej w 100 procentach mineralny z zasady uzupełnia się tylko takim samym produktem.

Zobacz też: Z czego składa się olej silnikowy?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK