REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki jest skład oleju silnikowego?

Łukasz Krasowski
Olej w silniku służy jako tzw. środek smarny. fot. moto.wieszjak.pl
Olej w silniku służy jako tzw. środek smarny. fot. moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Silnik samochodu to wiele współpracujących ze sobą elementów. Do ich prawidłowego funkcjonowania konieczne jest stosowanie środka smarnego, który musi mieć dość złożony skład, pozwalający na spełnianie jeszcze kilku innych funkcji.

Ponieważ nie istnieje możliwość wyprodukowania idealnie gładkich powierzchni poszczególnych części silnika, głównym ich wrogiem jest zjawisko tarcia. Właśnie jego wyeliminowanie jest najważniejszym zadaniem oleju silnikowego, jednak nie jedynym. Służy on również do odprowadzania ciepła z rozgrzewających się partii jednostki napędowej oraz wymywa i wiąże zanieczyszczenia, zapobiegając przy tym powstawaniu szkodliwych osadów. Do funkcji oleju silnikowego zalicza się również uszczelnianie komory spalania oraz przeciwdziałanie korozji wewnątrz silnika.

REKLAMA

Zobacz również: Dlaczego olej podczas wymiany jest czarny?

REKLAMA

Aby spełnić tak wysokie i czasami wzajemnie sprzeczne wymagania producenci olejów muszą odpowiednio skomponować jego skład. W około 85% jest to tzw. olej bazowy, uzyskiwany na dwa sposoby: z przetworzenia ropy naftowej (olej mineralny) lub na drodze syntezy chemicznej (olej syntetyczny).

Nie jest tajemnicą, że do smarowania silników lepiej nadaje się baza syntetyczna, ponieważ ma większą płynność przy niskiej temperaturze, lepsze właściwości myjące oraz zwiększoną odporność na starzenie. Oleje syntetyczne nie mogą być jednak stosowane w starszych konstrukcjach silników oraz są wyraźnie droższe. Kompromisowa mieszanina bazy mineralnej i syntetycznej stosowana jest do produkcji tzw. olejów półsyntetycznych.

Zobacz też: Sprawny silnik też zużywa olej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozostałe 15% objętości olejów obejmuje szereg dodatków uszlachetniających, do których zaliczamy:

- modyfikatory lepkości (ograniczają wpływ skoków temperatury na lepkość oleju)
- inhibitory korozji (zabezpieczają metalowe powierzchnie silnika przed działaniem kwaśnego środowiska)
- inhibitory utleniania (absorbują tlen, dzięki czemu baza silnika nie reaguje z nim, zapobiega wzrostowi lepkości oleju oraz powstawaniu nagarów)
- substancje detergentowe (zobojętniają kwaśne produkty spalania, przeciwdziałając korozji oraz ograniczają powstawanie osadów na ściankach cylindra i w misce olejowej)
- dodatki dyspergujące (służą do utrzymywania osadów silnika w postaci zawiesiny, która nie osiada na elementach silnika. Miarą ich zawartości w oleju jest liczba zasadowa TBN).

Zobacz również: Jak czytać informację na opakowaniu oleju samochodowego?

Dobierając olej do naszego samochodu zwróćmy również uwagę, jakie normy musi spełniać olej, aby się do niego nadawał. Olejów spełniających specjalistyczne normy wymagają chociażby diesle wyposażone w pompowtryskiwacze, czy filtr cząstek stałych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA