REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Falujące obroty to zjawisko powiązane z wieloma elementami pojazdu. Naprawa możliwa jest tylko po wnikliwym przeglądzie stanu technicznego pojazdu.
Falujące obroty to zjawisko powiązane z wieloma elementami pojazdu. Naprawa możliwa jest tylko po wnikliwym przeglądzie stanu technicznego pojazdu.
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Nierówna praca silnika na biegu jałowym czyli na tzw. luzie, może mieć wiele przyczyn. Czy koszty naprawy tej usterki są wysokie?

Nierówna praca silnika "na luzie"

Falowanie obrotów to częsty problem użytkowników samochodów. Przyczyn może być kilka, a w zależności od tego co się zepsuje, koszty napraw mogą być różne. Poniżej przedstawiamy najczęstsze usterki, które mogą powodować falowanie obrotów.

REKLAMA

Silnik krokowy i przepustnica – kolejną przyczyną falowania obrotów może być zła praca silniczka krokowego, który jest odpowiedzialny za sterowanie położeniem przepustnicy.  W tym przypadku istnieje możliwość samodzielnego usunięcia usterki, ponieważ silniczek krokowy jak i przepustnica często wymagają po prostu porządnego przeczyszczenia. Do tego celu używamy benzyny lub specjalistycznego środka do mycia układów paliwowych. Po dłuższym czasie eksploatacji  na wyżej wymienionych elementach może pojawić się tłusta warstwa lepkiego osadu. Po wyczyszczeniu niezbędna jest jednak wizyta w serwisie w celu skalibrowania przepustnicy za pomocą komputera. 

REKLAMA

Przewody podciśnieniowe - nierówna praca może pojawiać się w przypadku nieszczelności układu dolotowego, kiedy dostaje się tzw. lewe powietrze. Obroty zaczynają falować, ponieważ silnik pracuje na zbyt ubogiej mieszance, a sterownik stara się ustabilizować pracę silnika. Dostaje on jednak błędne dane z sondy lambda, przepływomierza lub czujnika podciśnienia. Konieczne jest wtedy sprawdzenie stanu przewodów. W niektórych przypadkach wystarczy wsłuchać się w pracę silnika, aby znaleźć nieszczelność.

Komputer sterujący pracą silnika – jego zadaniem jest sterowanie pracą czujników, które sprawują nadzór pracy silnika i warunków jakie wokół niego panują. Czujniki te znajdują się między innymi w przepustnicy, wale korbowym, sondzie lambda, kolektorze dolotowym. Może się zdarzyć, że jeden z tych elementów popsuje się. Wtedy komputer przestawi silnik w tryb awaryjny. Czasem jednak czujnik po prostu zacznie szwankować podając błędne informacje o stanie podzespołów do komputera. W konsekwencji zacznie on niepoprawnie sterować pracą silnika. Aby dowiedzieć się, który z czujników uległ awarii, należy udać się do serwisu w celu szczegółowej diagnozy wszystkich czujników za pomocą komputera diagnostycznego. Nie jest to skomplikowana operacja, ponieważ wszystkie współczesne samochody wyposażone są w układy samodiagnozy OBD. Koszt takiej usługi w serwisie to ,w zależności od serwisu, od kilkudziesięciu do 200 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osprzęt instalacji LPG – silniki zasilane gazem ziemnym są szczególnie podatne na usterki związane z falowaniem obrotów. Montaż takiej instalacji jest poważną ingerencją w konstrukcję silnika oraz jego osprzęt. Czasami awarii ulega silniczek krokowy sterujący gazem, który trzeba oczyścić lub wymienić na nowy.

Reduktor gazu w silniku z LPG – jest on częstą przyczyną falujących obrotów w silnikach zasilanych gazem. Naprawa sprowadza się do jego wyregulowania lub wymiany, kiedy ma on uszkodzone membrany lub jest zapchany zanieczyszczeniami pochodzącymi z gazu. Regulację reduktora powinniśmy zlecić warsztatowi, ponieważ niezbędny jest analizator spalin. Należy podkreślić, że jazda z niewyregulowanym reduktorem jest bardzo groźna dla silnika, może się nawet skończyć jego uszkodzeniem!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA