| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Konstrukcje silników spalinowych stosowanych w samochodach

Konstrukcje silników spalinowych stosowanych w samochodach

Silniki spalinowe zrewolucjonizowały transport. Możliwość spalania destylatów ropy naftowej pozwoliła na konstrukcję niewielkich jednostek i powstanie automobili, a następnie samochodów. Jakie konstrukcje silników wypracowano przez lata istnienia motoryzacji? Jaką zasadę działania przyjęli twórcy silników spalinowych?

Silnik z tłokiem obrotowym

Inny typ silnika, który zaznaczył swoje miejsce w motoryzacji, jest silnik Wankla. Dzięki samochodom sportowym Mazdy, do nieobecnych już w produkcji silników Wankla wielu podchodzi z sentymentem. Koncepcja silnika całkowicie odbiega od wszystkich opisanych powyżej. Tłok nie porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym, ale obraca się mimośrodowo w zamkniętej przestrzeni cylindra. Kształt tłoka (trójkąt z wypukłymi trzema bokami) podczas obrotu powoduje sprężenie zassanej mieszanki w części cylindra o wypłaszczonej ściance, a następnie wydech spalin po przeciwnej stronie. Lekkie silniki Wankla uzyskują wysokie moce z niewielkiej pojemności, jednak charakteryzują się wysokim zużyciem paliwa.

Zobacz też: Zasada działania gaźnika. Jak działa gaźnik?

Silnik został opracowany przez Felikxa Wankla w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Wiele firm motoryzacyjnych posiadało licencję uprawniającą do prac nad rozwojem silnika o rotującym tłoku. Jednak często wdrożenie takiego rozwiązania do produkcji okazywało się ekonomicznie nieuzasadnione. Seryjnie pojawiły się one m.in. w niemieckich samochodach NSU, a także rosyjskich VAZ-ach, a później także w Mazdach RX-7 i RX-8. Jednak z powodu problemów ze spełnieniem norm emisji spalin, w 2008 roku zaprzestano ich produkcji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK