| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Konstrukcje silników spalinowych stosowanych w samochodach

Konstrukcje silników spalinowych stosowanych w samochodach

Silniki spalinowe zrewolucjonizowały transport. Możliwość spalania destylatów ropy naftowej pozwoliła na konstrukcję niewielkich jednostek i powstanie automobili, a następnie samochodów. Jakie konstrukcje silników wypracowano przez lata istnienia motoryzacji? Jaką zasadę działania przyjęli twórcy silników spalinowych?

Silnik z tłokiem obrotowym

Inny typ silnika, który zaznaczył swoje miejsce w motoryzacji, jest silnik Wankla. Dzięki samochodom sportowym Mazdy, do nieobecnych już w produkcji silników Wankla wielu podchodzi z sentymentem. Koncepcja silnika całkowicie odbiega od wszystkich opisanych powyżej. Tłok nie porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym, ale obraca się mimośrodowo w zamkniętej przestrzeni cylindra. Kształt tłoka (trójkąt z wypukłymi trzema bokami) podczas obrotu powoduje sprężenie zassanej mieszanki w części cylindra o wypłaszczonej ściance, a następnie wydech spalin po przeciwnej stronie. Lekkie silniki Wankla uzyskują wysokie moce z niewielkiej pojemności, jednak charakteryzują się wysokim zużyciem paliwa.

Zobacz też: Zasada działania gaźnika. Jak działa gaźnik?

Silnik został opracowany przez Felikxa Wankla w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Wiele firm motoryzacyjnych posiadało licencję uprawniającą do prac nad rozwojem silnika o rotującym tłoku. Jednak często wdrożenie takiego rozwiązania do produkcji okazywało się ekonomicznie nieuzasadnione. Seryjnie pojawiły się one m.in. w niemieckich samochodach NSU, a także rosyjskich VAZ-ach, a później także w Mazdach RX-7 i RX-8. Jednak z powodu problemów ze spełnieniem norm emisji spalin, w 2008 roku zaprzestano ich produkcji.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK