REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwusprzęgłowa skrzynia automatyczna Powershift

Piotr Czerniakowski
Skrzynia Powershift, dzięki wykorzystaniu dwóch mokrych sprzęgieł, jest w stanie współpracować nawet z bardzo mocnymi silnikami.
Skrzynia Powershift, dzięki wykorzystaniu dwóch mokrych sprzęgieł, jest w stanie współpracować nawet z bardzo mocnymi silnikami.

REKLAMA

REKLAMA

Skrzynia Powershift jest dwusprzęgłową przekładnią automatyczną, stworzoną przez firmę Volvo Cars, wraz z Getrag Corporate Group. Skrzynia powstała w czasach, gdy marka Volvo należała do Forda.. i tak technologia Powershift wykorzystywana jest modelach amerykańskiego producenta.

Skrzynia biegów Powershift współpracuje z dwoma mokrymi sprzęgłami, z których każdy ma inne zadanie. Jedno ze sprzęgieł obsługuje biegi parzyste (2, 4 i 6), zaś drugie biegi nieparzyste (1, 3, 5) oraz wsteczny. Sprzęgła sterowane są elektrohydraulicznie i działają niezależnie od siebie. W momencie gdy jedziemy na „jedynce”, drugie sprzęgło (odpowiedzialne za biegi parzyste) przygotowuje do zasprzęglenia następny bieg, czyli dwójkę. W odróżnieniu od klasycznego, jednosprzęgłowego automatu, nie traci się czasu na wysprzęglenie jednego biegu i dopiero następnie, zasprzęglenie kolejnego. Dzięki temu nie tracimy momentu obrotowego i auto „ciągnie” nawet podczas zmiany biegu.  Gdy już osiągniemy pełną moc przy dynamicznym przyspieszaniu lub gdy przy ekonomicznej jeździe komputer uzna, że najbardziej optymalny jest już wyższy bieg, skrzynia zmieni bieg.

REKLAMA

Zobacz też: Nowy silnik Forda - 1.0 Ecoboost

REKLAMA

Co ciekawe, skrzynia Powershift wykorzystuje technologię znaną z ręcznych przekładni. Różnica polega na tym, że każde ze sprzęgieł połączone jest z konkretnym wałkiem wejściowym (jeden pracuje wewnątrz drugiego). Tak więc wał wewnętrzny steruje wałkiem zdawczym dla biegów nieparzystych i wstecznego, zaś zewnętrzny dla biegów parzystych.

Skrzynia Powershift pozwala na automatyczną lub sekwencyjną zmianę biegów. Impuls do zmiany biegów w trybie manualnym jest przekazywany jedynie za pomocą dźwigni zmiany biegów. O łopatki przy kierownicy nie pokuszono się nawet w sportowych wersjach ST.

Zobacz też: Czym jest porting głowicy? Co dzięki niemu uzyskamy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odróżnienia od zwykłych automatów nie wymaga zastosowania przemiennika momentu obrotowego, kół obiegowych (przekładni planetarnych), czy większej ilość mokrych, hydraulicznie sterowanych sprzęgieł. Dzięki temu nie występuje tu utrata momentu obrotowego.

Skrzynia Powershift, dzięki wykorzystaniu dwóch mokrych sprzęgieł, jest w stanie współpracować nawet z bardzo mocnymi silnikami. Maksymalny moment obrotowy możliwy do przeniesienia przez przekładnię PowerShift to 450 Nm. Przy mniejszych autach, wyposażonych w silniki generujące niewielki moment obrotowy, zastosowano sprzęgło suche, sterowane elektrycznie za pomocą silniczków lub układu elektromagnetycznego.

Zobacz też: Jak działają zmienne fazy rozrządu? Dlaczego są stosowane?

Producent zapewnia, że dzięki zastosowaniu skrzyni Powershift można obniżyć zużycie paliwa o 8% w stosunku do tradycyjnych przekładni automatycznych.
W polskich salonach sprzedaży skrzynia Powershift dostępna jest m.in. w modelach Focus, Mondeo, C-Max czy S-max.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA