| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Jak wygląda i pracuje tłok silnika czterosuwowego?

Jak wygląda i pracuje tłok silnika czterosuwowego?

Silnik to serce naszego samochodu. Składa się z wielu różnych części, a napędzanie kół samochodu jest możliwe dzięki ruchom tłoków. Przybliżamy, jak to działa.

Z czego jest zrobiony?

Tłoki w silnikach samochodowych, niezależnie od rodzaju paliwa jakie dany motor wykorzystuje, zbudowane są najczęściej z aluminium. W bardzo starych konstrukcjach możemy również spotkać się z tłokami wykonanymi z żeliwa, ale tej technologi nie stosuje się już właściwie od dawna ze względu na wysoką wagę takich silników

Zobacz również: Jak są zbudowane zawory w wysilonych silnikach?

Jak wygląda?

Tłok wygląda mniej więcej jak odwrócona do góry dnem szklanka. Powierzchnia tego „dna” najczęściej jest płaska i gładka, za wyjątkiem silników, w których wygenerowanie wysokiego stopnia sprężania wymaga wyrzeźbienia w tłokach miejsc na zawory w taki sposób, aby przy maksymalnym ich zbliżeniu uniknąć kolizji. W tłoku jest również specjalny otwór, przeznaczony do zamontowania w nim sworznia mocującego tłok do korbowodu. Na tłoku zamontowane są dwa lub trzy pierścienie, odpowiadające za smarowanie powierzchni cylindra olejem oraz uszczelnienie układu.

Jak się porusza?

Gdy w komorze spalania cylindra następuje wybuch mieszanki, powietrze i paliwo zwiększają swoją objętość około 50-krotnie. Powstające w ten sposób ciśnienie powoduje odepchnięcie tłoka z górnego położenia w dolne. Tłok przymocowany jest do korbowodu, czyli podłużnej części, łączącej go z wałem korbowym, tak więc ruch tłoka spowodowany zwiększeniem ciśnienia w cylindrze, powoduje poruszenie wałem. Każdy ruch tłoka, spowodowany wybuchem mieszkanki powoduje jeden obrót wałem.

Zobacz też: Jak działa tłok w silniku dwusuwowym?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »