REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym różni się silnik benzynowy od wysokoprężnego?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Różnice pomiędzy silnikiem benzynowym, a wysokoprężnym
Różnice pomiędzy silnikiem benzynowym, a wysokoprężnym

REKLAMA

REKLAMA

Silnik Diesla w porównaniu do jednostki benzynowej ma większą sprawność. Nie oznacza to jednak, że jest lepszym rozwiązaniem dla auta. Dlaczego? O tym dowiecie się w poniższym artykule.

Silnik benzynowy

Zasada pracy obu silników jest podobna, jednak różni się metoda zapalenia mieszanki paliwowo powietrznej. Motor benzynowy wymaga dostarczenia iskry do cylindra dokładnie w momencie, kiedy tłok spręży mieszankę. Iskra pochodzi ze świecy zapłonowej, a przekazywana jest poprzez kable wysokiego napięcia z aparatu zapłonowego. To on steruje sekwencją zapłonów na świecach tak, aby pojawiały się one w prawidłowej kolejności. Na skutek spalania mieszanki w komorze spalania głowicy wzrasta ciśnienie, co z kolei powoduje odsunięcie tłoka od zaworów. Na tym właśnie polega jego praca i energia pochodząca z tego ruchu przekazywana jest na wał korbowy, dzięki połączeniu go z tłokiem za pomocą korbowodów. Tam zamieniana jest na moment obrotowy, skąd wędruje na inne układy, aby finalnie napędzić koła pojazdu.

REKLAMA

Zobacz również: Czy mycie silnika to konieczność? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Silnik wysokoprężny

Zapłon w takim silniku następuje samoczynnie i nie wymaga iskry dostarczanej przez świecę. Zapłon mieszanki następuje pod wpływem wysokiego ciśnienia, generowanego w momencie, gdy tłok spręża mieszankę. Czyste powietrze zassane wcześniej do komory cylindra zostaje sprężone, w związku z czym uzyskuje ogromną temperaturę. W tym momencie do cylindra zostaje wtryśnięte paliwo, które zapala się po zetknięciu z gorącym powietrzem. Dodatkowo temperatura zwiększana jest przez świecę żarową, dzięki której dopalane są również rzadsze resztki mieszanki i silnik jest bardzo wydajny. W niektórych silnikach sprężana jest gotowa mieszanka. To wtedy tłok pracuje i podobnie jak w silniku benzynowym, przenosi energię na wał korbowy, gdzie zmienia się ona w moment obrotowy. Wszystkie kolejne suwy silnika Diesla są takie same, jak w silniku benzynowym.

Zobacz również: Jak wyciszyć odgłos pracy silnika?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA