| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Jakie są negatywne skutki hamowania silnikiem?

Jakie są negatywne skutki hamowania silnikiem?

Hamowanie silnikiem jest w wielu sytuacjach konieczne, zwłaszcza gdy w ten sposób odciąża się hamulce, np. podczas zjazdów po drogach o dużym spadku lub w czasie jazdy z dużym obciążeniem, np. z kompletem pasażerów z bagażami i przyczepą nie posiadającą hamulców.

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że w przypadku silników z zasilaniem gaźnikowym, zwłaszcza starszych modeli bez katalizatorów w układzie wydechowym, taka technika jazdy powoduje bardzo silne zanieczyszczenie środowiska. Przyczyna leży po stronie gaźnika. Hamując silnikiem kierowca zamyka całkowicie lub prawie całkowicie przepustnicę, co powoduje duży wzrost podciśnienia w kolektorze ssącym. Podciśnienie to, o ile gaźnik nie jest wyposażony w elektryczny zawór odcinający dopływ paliwa do dysz, zwłaszcza do dyszy głównej, powoduje „wysysanie” paliwa z gaźnika, w wyniku czego normalna mieszanka biegu jałowego jest bardzo mocno wzbogacana. Może to powodować w skrajnym przypadku przerwy w pracy niektórych lub wszystkich cylindrów. W przypadku silników chłodzonych cieczą przerwy te nie są najczęściej słyszane przez kierowcę.

Zobacz również: Jak dzielimy spalinowe silniki samochodowe?

Nadmierne wzbogacenie mieszanki biegu jałowego powoduje, że w spalinach wzrasta drastycznie ilość tlenku węgla, osiągając nawet poziom rzędu 10%. Rośnie także nie mniej drastycznie zawartość węglowodorów, osiągając poziom 10 000 ppm (parts per million) czyli 1%. Samochód hamujący silnikiem o pojemności 2 litrów emituje więc do atmosfery w każdej sekundzie około 5 litrów tlenku węgla i około litra węglowodorów. Przy zasilaniu wtryskowym zjawisko to nie występuje, ponieważ aparatura wtryskowa dozuje odpowiednio dawki paliwa, dzięki czemu w cylindrach nigdy nie znajduje się jego nadmiar.

Zobacz również: Czy warto tankować lepsze paliwo?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK