REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa wtryskowe zasilanie silników o zapłonie iskrowym?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Gaźnikowy układ dostarczania do silnik mieszanki paliwowo-powietrznej ma wiele wad. Często nie zapewnia właściwego składu mieszanki,a także zdarza się, że nie zapewnia dostarczania jednakowej ilości paliwa do poszczególnych cylindrów.

Cylindry, odleglejsze od gaźnika pracują z mniejszą ilością mieszanki, niż te znajdujące się tuż przy nim. Aby tego uniknąć można zastosować rząd gaźników, po jednym na każdy cylinder lub na dwa sąsiadujące. Podniosłoby to znacznie koszt eksploatacji silnika, a na dodatek stwarzałoby spore trudności w poprawnym wyregulowaniu każdego z nich. Dlatego przed mniej więcej 70 laty znaleziono inne, lepsze rozwiązanie tego problemu. Było nim zastosowanie zasilania wtryskowego, niezależnego dla każdego z cylindrów. Wtrysk paliwa w silnikach z zapłonem iskrowym znalazł zastosowanie w samochodach sportowych i w silnikach o specjalnym przeznaczeniu, zwykle wytwarzanych w krótkich seriach. Popularne samochody nadal przez kilka dziesięcioleci miały w silnikach gaźniki, głównie z uwagi na duży koszt urządzeń wtryskowych.

REKLAMA

Zobacz również:  Jak wymienić poduszki silnika?

REKLAMA

Mniej więcej 30 lat temu, kiedy bardzo zaostrzyły się wymagania, dotyczące czystości spalin, wymusiły one na konstruktorach tworzenie coraz doskonalszych, a przez to coraz droższych gaźników. Wtedy właśnie przypomniano sobie o wtrysku paliwa. Jak się okazało, koszt urządzeń z nim związanych stał się porównywalny z ceną nowoczesnych gaźników, a zyski wynikające z jego zastosowania niwelowały z naddatkiem niewielką różnicę w cenie. W silnikach, zasilanych wtryskowo napełnienie cylindrów reguluje, podobnie jak w zasilanych gaźnikowo, przepustnica, którą kierowca steruje za pomocą pedału przyspieszenia. Dawka paliwa, konieczna do pracy silnika, jest odmierzana w urządzeniu wtryskowym i dostarczana z niego pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiednim momencie do wtryskiwaczy.

Wtryskiwacze mogą być umieszczone albo w głowicy silnika, gdzie wtrysk paliwa następuje bezpośrednio do komory spalania, albo w kanałach dolotowych do poszczególnych cylindrów (tuż przed zaworami ssącymi), albo w kolektorze ssącym w pewnej odległości od zaworów. Urządzenie wtryskowe steruje ilością paliwa, dostarczaną do wtryskiwaczy dzięki sygnałom ze specjalnych czujników, informujących o wielkości przepływu powietrza w kanałach dolotowych, albo o kącie uchylenia przepustnicy lub o podciśnieniu, panującym w danym momencie w przewodzie dolotowym. Po odpowiednim przetworzeniu sygnałów urządzenie wtryskowe dozuje w sposób bardzo precyzyjny dawkę paliwa i podaje ją pod ciśnieniem do właściwego wtryskiwacza.

Zobacz również: Jak naprawić rozrusznik?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wtrysk paliwa może odbywać się albo w sposób ciągły do kolektora ssącego lub kanałów dolotowych przed zaworami ssącymi, albo okresowo w obu przypadkach lub bezpośrednio do komory spalania w cylindrze. Powyższy opis jest z konieczności bardzo uproszczony i ma na celu jedynie przybliżenie kierowcy zasady funkcjonowania wtrysku paliwa w silniku benzynowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA