REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób tworzy się lakier samochodowy?

Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie
Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie
Lexus

REKLAMA

REKLAMA

Tworzenie palety kolorów dla nowego modelu samochodu to proces równie skomplikowany co efektowny. W jaki sposób tworzy się lakiery samochodowe pokazujemy na przykładzie Lexusa.

W jaki sposób tworzy się lakier samochodowy? Zaangażowany zespół specjalistów

Nabywcy Lexusów mogą wybierać z palety 30 kolorów, która jest sukcesywnie odświeżana, przede wszystkim przy wprowadzaniu nowych modeli lub generacji samochodów. Tworzeniem nowych odcieni zajmuje się Dział Projektowania Kolorów, zatrudniający specjalistów w niezwykle rzadko spotykanej dziedzinie. – „Kolor ma wydobywać i podkreślać charakter auta. To kwestia psychologii postrzegania barw” – mówi szef zespołu projektantów, Yoichiro Kitamura – „Studiując projektowanie produktów poznawałem te zagadnienia, jednak w przypadku samochodów obszar uwarunkowań jest wyjątkowo szeroki. Nasz zespół tworzą ludzie z doświadczeniem z różnorodnych branż, od grafiki po tekstylia, dzięki temu każdy wnosi do procesu twórczego coś nowego”.

REKLAMA

Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie

Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie

Lexus

Lexus

Zobacz też: Test Lexus RX200t

Jak długo trwa projektowanie nowego odcienia koloru?

REKLAMA

Projektowanie nowego odcienia lakieru może trwać nawet trzy lata i odbywa się we współpracy z ośrodkami z Europy i USA. Zaczyna się od pomysłu, którego inspiracją jest rodzaj i charakter auta – sedan, crossover czy coupé, reprezentacyjne, rodzinne czy sportowe. Realizacja pomysłu musi uwzględniać realia techniczne, czasami wymaga opracowania nowej technologii.

Każdy nowy odcień przechodzi szereg prób w praktyce. W mieszalniku, do którego trafiają odpowiednie porcje różnobarwnych pigmentów, przygotowywane są próbki lakieru, którym następnie pokrywane są niewielkie, prostokątne arkusze aluminiowej blachy. Polakierowane arkusze dają się wyginać, co umożliwia ocenę wyglądu lakieru na krzywiznach karoserii. Projektanci oglądają próbki w różnych warunkach oświetlenia – w pomieszczeniach i na zewnątrz, przy świetle sztucznym i naturalnym, w słońcu i przy zachmurzeniu, o różnych porach dnia i roku.

Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie

Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie

Lexus

Lexus

Gdy nowy odcień zostanie wstępnie zaakceptowany, pora na kolejny etap oceny. Lakierem pokrywana jest naturalnej wielkości makieta samochodu o karoserii wyrzeźbionej z gliny. Makieta ustawiona jest na zdalnie sterowanej obrotowej platformie w pomieszczeniu z rozsuwanym dachem, dzięki czemu samochód można oglądać z dowolnej strony w sztucznym i naturalnym świetle.  Dopiero teraz można zobaczyć, czy kolor rzeczywiście pasuje do auta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie

Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie

Lexus

Lexus

Warstwy lakieru samochodowego

REKLAMA

Sam kolor to jednak nie wszystko. Lakiery takie jak opracowany dla Lexusa NX Sonic Quartz czy uhonorowany nagrodą Auto Color Award lakier Sonic Titanium składają się nawet z pięciu warstw. W przypadku Sonic Quartz między warstwą podkładową a przezroczystą wierzchnią warstwą ochronną jest warstwa kryjącego białego lakieru, na niej lakier perłowy, a następnie cieniutka warstewka lakieru z mikroskopijnymi płatkami miki. Daje to efekt podobny do powierzchni śniegu, która przybiera inny odcień w zależności od oświetlenia. Z kolei Sonic Silver wygląda jak czysty metal.

Skoro już jesteśmy przy warstwach, warto wspomnieć o technologii opracowanej dla Lexusa LS czwartej generacji. Pokrycie Anti-Scratch Clear Coat to przejrzysta wierzchnia warstwa ochronna, która dzięki elastyczności wynikającej ze specjalnej budowie molekularnej ma zdolność do samoczynnego naprawiania drobnych zarysowań, dając samochodowi dłuższą młodość.

Źródło: Lexus

Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie
Lexus
Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie
Lexus
Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie
Lexus
Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie
Lexus
Produkcja lakieru samochodowego w Lexusie
Lexus
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA