REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szyberdach, jak sprawdzić jego kondycję?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Szyberdach to bardzo przydatny element wyposażenia samochodu w szczególności, gdy lubimy delikatnie wietrzyć wnętrze podczas deszczu lub po prostu chcemy wpuścić więcej słońca do auta. Niestety, tak jak każdy, dodatkowy element, szyberdach może przysporzyć problemów. Podpowiadamy więc, jak go sprawdzić.

Szyberdach to bardzo przydatny element wyposażenia samochodu w szczególności, gdy lubimy delikatnie wietrzyć wnętrze podczas deszczu lub po prostu chcemy wpuścić więcej słońca do auta. Niestety, tak jak każdy, dodatkowy element, szyberdach może przysporzyć problemów. Podpowiadamy więc, jak go sprawdzić.

REKLAMA

Mechanizm

Upewnijmy się, że mechanizm poruszający szyberdachem działa jak należy. Niezależnie od tego, czy jest to system automatyczny, czy manualny, płyta powinna idealnie przylegać do powierzchni dachu po zamknięciu, nie powinna też wydawać żadnych dziwnych dźwięków przy poruszaniu się. Jej przednia linia powinna być idealnie równoległa do krawędzi szczeliny w dachu podczas zamykania i otwierania. Pamiętajmy, że mechanizm automatyczny to kolejny element wyposażenia, który może się popsuć. Warto dokładnie przetestować wszystkie możliwe jego opcje i każde położenie dachu (równoległe lub uchylne).

Zobacz także: Co zrobić z pękniętą szybą - wymienić czy naprawić?

Krawędzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby sprawdzić krawędzie, należy otworzyć szyberdach tak bardzo, jak to możliwe a następnie obejrzeć je dokładnie. Powinniśmy zwrócić uwagę na brud, rdzę i uszkodzenia uszczelek, gdyż mogą one powodować przeciekanie, a co za tym idzie - dodatkowy element mający przysporzyć nam wygody będzie niestety problemem. Wbrew pozorom, taka drobna usterka może być bardzo uciążliwa, gdyż woda kapiąca z dachu zniszczy tapicerkę, a przez wysoką wilgotność wewnątrz pojazdu będą parowały nam szyby. Będziemy także narażeni na bardzo nieprzyjemny zapach gnijących części wnętrza.

Podsufitka

Zwróćmy uwagę na podsufitkę samochodu. Jeśli w okolicy otworu na szyberdach są jakiekolwiek ślady po przecieku, nie jest to dobra wiadomość. Nawet, jeśli wyciek jest niewielki i z dachu nie kapie woda, to wilgoć przedostająca się do wnętrza nawet w niewielkiej ilości może stanowić problem. Śladem po przecieku będą plamy lub odbarwienia podsufitki.

Odkształcenia

Jeśli w okolicy szyberdachu widać odkształcenia uszczelek lub tapicerki, może to świadczyć o przecieku lub nieprawidłowej pracy mechanizmu sterującego płytą. Woda, przedostając się do szczelin w konstrukcji elementów będzie je niszczyć poprzez drążenie i przede wszystkim korozję.

Zobacz także: Jak czytać samochodowe kontrolki?

Podłoga

W poszukiwaniu przecieków warto również sprawdzić podłogę samochodu. Tutaj także szukajmy przebarwień i plam, a przede wszystkim sprawdźmy, czy nie jest mokra w okolicy pod szyberdachem. Woda nie musi wcale pozostawiać śladów na podsufitce, jeśli szyberdach cieknie.

Rysy

REKLAMA

Jeśli szyberdach jest wykonany z materiałów przezroczystych, warto umyć go do czysta z obu stron płynem do szyb. W ten sposób będziemy mogli dokładnie obejrzeć wszystkie rysy, o ile takie na nim są oraz poszukać ewentualnych pęknięć lub jakichkolwiek symptomów uszkodzenia płyty.

Inspekcji szyberdachu powinniśmy dokonywać regularnie. Dzięki temu unikniemy poważnych problemów związanych ze zniszczoną tapicerką, a także częścią karoserii. Nie bagatelizujmy więc tego urządzania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA