REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instalacja LPG: fakty i mity

Piotr Czerniakowski
Tankowanie LPG fot. Newspress
Tankowanie LPG fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Instalacje LPG cieszą się niesłabnącą popularnością w Polsce od początku lat 90. Przez te ponad dwie dekady, na temat instalacji LPG powstało wiele przekonań. Tłumaczymy, które z nich są prawdą, a które to zwykłe przesądy.

Silnik pracujący na gazie jest mniej sprawny od silnika pracującego na benzynie. Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od tego, z jakim silnikiem i typem instalacji mamy do czynienia. W starszych modelach, z instalacją I, II lub III generacji, rzeczywiście sprawność silnika, który był zasilany gazem mógł znacznie odbiegać od motoru pracującego na benzynie. W przypadku nowoczesnych instalacji sekwencyjnych, różnica ta może być niemalże niezauważalna. Warunkiem jest oczywiście odpowiedni montaż oraz regulacja instalacji.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie silniki dobrze znoszą gaz?

REKLAMA

Instalację LPG najlepiej montować do starych aut. Jest to nieprawda. Obecnie dostępna jest już sekwencyjna instalacja LPG IV generacji, która dostosowana jest do zasilania najnowocześniejszych silników benzynowych. Oczywiście czym bardziej zaawansowany technologicznie silnik, tym instalacja jest droższa. Nie oznacza to jednak, że montowanie gazu do nowych aut, nie jest opłacalne. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że wielu producentów oferuje do swoich modeli fabryczne instalacje LPG. Takie rozwiązanie możemy znaleźć chociażby w Kii Picanto, Skodzie Fabii czy Mitsubishi Colcie.

Gaz psuje silnik i przyczynia się do jego nadmiernego zużycia. Tutaj bardzo dużo zależy od tego ile staranności przyłożył mechanik do montażu naszej instalacji, a także czy dostatecznie dbamy o jej odpowiednie serwisowanie. Propan-butan ma inne właściwości niż benzyna. Różnice polegają przede wszystkim na: trudniejszym zapłonie, braku ołowiu w składzie oraz wyższej temperaturze spalania. Z racji tego, montaż LPG w niektórych silnikach jest niewskazany. Są to chociażby silniki FSI, produkcji Volkswagen Audi czy GDI, montowane w autach Mitsubishi.

Zobacz też: Czy LPG nadaje się do silników TSI?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W aucie z zamontowaną instalacją LPG musi śmierdzieć. W żadnym wypadku. Kiedy instalacja jest sprawna, prawidłowo wyregulowana, szczelna, to w kabinie zapach gazu nie powinien być odczuwalny. Jeśli rzeczywiście w środku czujemy zapach gazu, może to oznaczać, że układ jest niesprawny, a paliwo jest podawane do silnika nieprecyzyjnie.

Gaz wybucha. W samym stwierdzeniu nie ma żadnej nieprawdy – w odpowiednich proporcjach (stężenie 1,5 % - 3,0 % gazu w powietrzu) propan-butan ma właściwości wybuchowe. Sęk w tym, że taka sytuacja jest niemalże niemożliwa. Gaz musiałby wydostać się do wnętrza auta, w odpowiednich proporcjach zmieszać z powietrzem (większe stężenie niż podane 3 % powoduje, że gaz traci właściwości wybuchowe), a na dodatek musiałaby powstać iskra lub inne źródło ognia.

Zobacz też: Przeróbka auta na gaz. Czy to się opłaca?

REKLAMA

Samochód z instalacją LPG „strzela”. Owszem, to się zdarza, ale dzieje się tak zazwyczaj z winy właściciela. Powodem takich problemów jest bowiem źle dobrana, nieodpowiednio zamontowana lub niewyregulowana instalacja. Silnik zasilany gazem potrzebuje większej dbałości niż motor spalający benzynę. Szczególnie ważny jest stan układu zapłonowego, elementów układu ssącego a także głowicy i zaworów. Cykliczne serwisowanie i wymiana części eksploatacyjnych jest gwarantem odpowiedniego działania instalacji.

Autem z instalacją LPG nie wolno parkować na parkingach podziemnych. Rzeczywiście w niektórych parkingach nie wolno parkować aut przerobionych na gaz, zaś wiąże się to z odpowiednim systemem wentylacji. Zakazy na terenie polski pojawiają się jednak sporadycznie. Na większą ilość przeszkód możemy natknąć się na zachodzie Europy.

Zobacz też: Jak LPG wpływa na zużycie silnika, jak powinna być wyregulowana instalacja gazowa?

Instalacja LPG zajmuje dużo miejsca. Owszem, butle z gazem musimy gdzieś zmieścić, jednak (prawie) zawsze mamy tu jakieś pole manewru. Istnieje np. możliwość montażu butli z gazem w miejscu przeznaczonym na koło zapasowe. Gdy zastosujemy takie rozwiązanie, w razie czego będziemy musieli się zdać na zestaw naprawczy. Wybierać możemy także w kwestii wielkości butli.

LPG tylko do silnika benzynowego? Już nie. Wprawdzie montowanie instalacji gazowych do silników wysokoprężnych to „historia najnowsza”, a technologia z tym związana jest w powijakach, to niektórzy decydują się na takie rozwiązanie. Niestety, opłaca się to raczej tylko przy dużym zużyciu paliwa i dużych przebiegach – czytaj: w samochodach ciężarowych. Powodem jest to, że w przypadku takich instalacji propan-butan stanowi jedynie 20% spalanego paliwa. Pozostałe 80 % to oczywiście nadal olej napędowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA