REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kuny w samochodzie - co robić i jak się ich pozbyć?

Sebastian Tomaszewski
Kuny w samochodzie - co robić i jak się ich pozbyć? / fot. Alfa Romeo
Kuny w samochodzie - co robić i jak się ich pozbyć? / fot. Alfa Romeo
Alfa Romeo

REKLAMA

REKLAMA

Z pozoru niegroźne i sympatyczne zwierzęta są w stanie spowodować duże szkody w samochodzie. Kuny niszczą przewody, izolacje, a nawet potrafią przegryźć przewody hamulcowe. Co robić, gdy kuny znajdą się w naszym samochodzie? Jak pozbyć się gryzoni z auta?

Nie musisz mieszkać blisko lasu, aby mieć niemiłe spotkanie z tymi gryzoniami. Kuny upodobały sobie także aglomeracje miejskie. Te małe i zwinne zwierzęta potrafią się dostać do najciaśniejszych szczelin w samochodzie, powodując nawet jego unieruchomienie. Oprócz uprzykrzania życia kierowcom, te uporczywe drapieżniki potrafią niszczyć nawet poddasza domów.

REKLAMA

Kuny w samochodzie - co może ulec zniszczeniu?

REKLAMA

Pierwszym znakiem obecności tego szkodnika pod maską jest podgryziona mata wyciszająca silnik. Kuny lubią izolacje i przewody elektryczne, przewody rozrusznika, rurki z płynem do spryskiwaczy. Niebezpieczne w skutkach jest przegryzienie przewodów hamulcowych, do których też czasami dochodzi. Wizytę kuny w naszym aucie poznamy nie tylko po widocznych śladach w komorze silnika. Nierówna praca silnika może być przyczyną po przegryzienia przewodów elektrycznych.

Warto podkreślić, że w Europie mamy dwa gatunki kun – domowe i leśne. To właśnie te drugie powodują więcej szkód. Przyczyną znajdowania kun pod maską lub podwoziem jest ich naturalne uwarunkowanie. Kuny leśne w naturalnym środowisku szukają bezpiecznego miejsca, np. w dziuplach drzew lub szczelinach skalnych, by ukryć się na dzień i w czasie niższych temperatur. Ich aktywność rośnie wieczorem

Kuny w samochodzie - co robić i jak się ich pozbyć?

REKLAMA

Radzimy zacząć od pozbycia się zapachów, myjąc porządnie całą komorę silnika. Potem możemy szukać rozwiązania, aby nie mieć już spotkania z tym zwierzęciem. Na rynku znajdziemy kilka sposobów na walkę z kunami. Jednym z tańszych jest umieszczenie psiej sierści pod maską, która może skutecznie odstraszyć szkodnika albo toaletowej kostki zapachowej. Innym pomysłem jest zainwestowanie w spray na kuny (300 ml za ok. 20 zł) oparty na działaniu geraniolu – środku silnie drażniącym kuny. Droższymi rozwiązaniami są urządzenia emitujące sygnały ultradźwiękowe nieprzyjemne dla kuny, ale niesłyszalne dla człowieka.

Trzeba jednak pamiętać, że tzw. złoty środek nie istnieje. Niektórych kun nie odstraszają zapachy sprayów i kostek toaletowych, a nie wszystkie urządzenia emitujące sygnały dźwiękowe są skuteczne. Umieszczenie pod maską auta woreczka z sierścią psa wydaje się być najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się kun z samochodu, jednak trzeba pamiętać, że z czasem zapach sierści staje się mniej intensywny. Z tego powodu warto co jakiś czas wymienić wkład woreczka na nową sierść, najlepiej z innego psa, dzięki czemu nie tylko utrzymamy wystarczająco intensywny zapach psa, ale także nie pozwolimy kunom na przyzwyczajenie się do dotychczasowej woni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kuny – drogi problem

Według danych GDV (niemieckiego związku ubezpieczycieli) w 2016 roku odnotowano 205 tys. przypadków uszkodzenia samochodów przez kuny. Szkody wyceniono na 66 mln euro. Można zainteresować się ofertami firm ubezpieczeniowych oferujących polisy ubezpieczeniowe od strat wyrządzonych przez zwierzęta.

Przestrzegamy przed pomysłem kupienia trucizny. Kuny w Polsce są pod ochroną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA