REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przegrzewanie się silnika samochodowego w czasie upałów: jak temu zapobiec?

Jakubowski Ryszard
Jak przygotować samochód do jazdy podczas upałów? Fot. Fotolia
Jak przygotować samochód do jazdy podczas upałów? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że samochód należy przygotować do sezonu zimowego. Tymczasem nasze auta wymagają także przygotowania do jazdy i eksploatacji podczas nadchodzących upałów. Jak zapobiec przegrzewaniu się silnika podczas upałów?

REKLAMA

Rozgrzane powietrze niezbyt skutecznie odbiera ciepło, które wydziela się w silniku podczas pracy i następnie przez układ chłodzenia jest przekazywane do chłodnicy. Są dwie główne przyczyny tego zjawiska: mała różnica temperatur między chłodzącym powietrzem i radiatorem, oraz zanieczyszczenie żeberek chłodzących chłodnicy. Na pierwszą przyczynę nie mamy żadnego wpływu, natomiast drugą możemy łatwo wyeliminować. Wystarczy bardzo starannie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, ograniczające przepływ przez chłodnicę.

REKLAMA

Można to zrobić na dwa sposoby: przedmuchać chłodnicę  (zawsze od wewnątrz, od strony silnika) silnym strumieniem sprężonego powietrza, albo wypłukać chłodnicę strumieniem wody. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie pogiąć blaszek chłodzących, jakie znajdują się pomiędzy rurkami rdzenia chłodnicy. Z tego powodu strumień wody nie powinien być silny – nie należy używać wysokociśnieniowych urządzeń myjących typu „Karcher”. Najlepiej jest zastosować obie metody. Najpierw przedmuchać radiator a potem starannie go wypłukać, usuwając resztki zanieczyszczeń. Można dodatkowo, po przedmuchaniu, spryskać go rozcieńczonym w wodzie detergentem i pozostawić na kilka minut, aby detergent przeniknął w głąb zanieczyszczeń i ułatwił ich usunięcie.

Pogięte blaszki, ograniczające przepływ powietrza przez chłodnicę, można delikatnie wyprostować i odpowiednio ukształtować przy pomocy wąskich, wydłużonych płaskoszczypów lub nawet dużej pincety.

Zobacz też: Jak uruchamiać silnik w czasie dużych upałów?

REKLAMA

Sporą część ciepła w silniku przejmuje smarujący go olej. Ciepło to jest następnie wydalane do atmosfery albo przez miskę olejową, albo w specjalnej chłodnicy oleju. Czystość tych elementów jest więc bardzo ważna. Chłodnicę oleju myje się podobnie, jak chłodnicę płynu chłodzącego, natomiast samo jej przedmuchanie sprężonym powietrzem jest zazwyczaj nieskuteczne ponieważ bywa ona często zanieczyszczona olejem zmieszanym z pyłem drogowym, który można usunąć albo przy pomocy silnego detergentu i gorącej wody, albo rozpuszczalnikami benzynowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na to, że są one łatwopalne, ich stosowanie należy ograniczyć do absolutnie niezbędnego minimum, z zachowaniem środków ostrożności, mając pod ręką sprawną gaśnicę. W podobny sposób doprowadza się do czystości miskę olejową i obudowę skrzyni biegów. Można zastosować w tym przypadku myjki wysokociśnieniowe.

Zobacz też: Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe?

Podczas upałów należy zawsze mieć w samochodzie 3 pojemniki: z płynem do chłodnicy, z olejem silnikowym i z czystą wodą, najlepiej przegotowaną lub destylowaną. Pojemniki nie muszą być duże. Znajdujące się w nich płyny pozwolą na uzupełnienie ewentualnych ubytków cieczy technologicznych. Z tego samego powodu warto mieć butelkę wody destylowanej do akumulatora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA