| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Dziecko w samochodzie > W jaki sposób zgodnie z prawem i zasadami bezpieczeństwa przewozić dzieci w samochodzie?

W jaki sposób zgodnie z prawem i zasadami bezpieczeństwa przewozić dzieci w samochodzie?

Dzieci są szczególnie narażone na powstanie urazów podczas nieprzewidywalnych zdarzeń drogowych. Delikatne ciało dziecka podczas kolizji narażone jest na działanie olbrzymich sił.

W obecnie obowiązującym systemie prawnym zarówno na terenie Polski, jak i całej Unii Europejskiej istnieje obowiązek przewożenia dzieci do osiągnięcia 12 roku życia i wzrostu 150 cm w specjalnie zaprojektowanych dla tego celu urządzeniach. Dla zapewnienia gwarancji odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa urządzenia te muszą posiadać homologację, której symbol i numer powinien być umieszczony w widocznym miejscu.

Z powodu różnic w budowie anatomicznej dziecka w zależności od jego wieku, foteliki dzielą się na pięć kategorii uwzględniających wagę od 0 do 36 kg.

Zobacz również: Czy warto kupować dodatkowe lusterko do obserwacji dziecka?

Kategoria 0 i 0+. Zaliczane są do nich dzieci o masie ciała do 10 kg, co odpowiada mniej więcej 2 roku życia. Zalecane jest montowanie tych fotelików tyłem do kierunku jazdy, ze względu na zminimalizowanie urazów bardzo delikatnej wówczas szyi dziecka.

Kategoria 1. Zaliczają się do niej dzieci o masie ciała od 9 do 18 kg, co odpowiada mniej więcej okresowi między 2 a 4 rokiem życia. Charakterystyczne w budowie tych fotelików jest zastosowanie 5 punktowych pasów, które mają za zadanie zabezpieczenia nie wykształconej całkowicie miednicy dziecka.

Kategoria 2. Zaliczają się do niej dzieci o macie ciała od 15 do 25 kg, co odpowiada wiekowi 4-7 lat. Urządzenia zaliczane do tej kategorii przypominają swoją budową poduszkę podwyższającą ze zintegrowanym oparciem oraz prowadnicami do trzypunktowego pasa bezpieczeństwa zamontowanego w samochodzie.

Zobacz również: Czym zająć dziecko w czasie podróży?

Kategoria 3. Zaliczają się do niej dzieci o masie od 22 do 36 kg i wieku powyżej 7 lat. W tej kategorii stosuje się poduszkę podwyższającą bez oparcia do której stosuje się zamontowane w samochodzie pasy bezpieczeństwa. W tym przypadku istotne jest prawidłowe ustawienie zagłówka w fotelu, który będzie chronił głowę dziecka.
Zaleca się, aby montować fotelik na tylnym siedzeniu za fotelem kierowcy, ponieważ jest to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Jeśli chcemy zamontować fotelik na przednim siedzeniu, należy bezwzględnie odłączyć poduszkę powietrzną pasażera, jeśli pojazd jest w nią wyposażony.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK