| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Gaszenie samochodu cz 3.

Gaszenie samochodu cz 3.

Gaszenie samochodu nie powinno się odbywać na tzw oślep. Butla gaśnicy samochodowej jest tak mała, że należy gasić pożar z precyzją.

Jedną z najważniejszych czynności o jakiej nie wolno nam zapomnieć podczas gaszenia komory silnika jest to, żeby pod żadnym pozorem nie otwierać szeroko maski silnika. Powinniśmy odszukać miejsce w którym występują płomienie (najgorętsze miejsce na masce), następnie uchylić pokrywę silnika, ale nie na więcej niż 5-10 cm, a następnie rozpocząć dławienie ognia proszkiem pojedynczymi "psiknięciami".

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia

Uchylenie maski szeroko spowoduje dotlenieniem ognia oraz gwałtownym zwiększeniem się rozmiarów płomieni. Możemy zostać przy tym poparzeni. W miarę ustępowania ognia i rozpylania proszku, możemy unosić maskę coraz wyżej. Bardzo istotne jest by gaśnicę trzymać w pionie, uchwytem do góry.

Najmniejsze gaśnice - te o wadze 1 kg, według zapewnień strażaków starczą na około 10-12 sekund jednostajnego gaszenia. Dlatego ważne jest, by spust gaśnicy naciskać pojedynczo, seriami a nie jednostajnie. Pozwoli to na wykorzystanie proszka gaśniczego z większą skutecznością.

Po zupełnym wyeliminowaniu płomieni nie wyeliminujemy od razu wysokiej temperatury. Rozgrzane elementy silnika wciąż są podatne na zapłon. Zachowajmy zatem czujność i ostrożność podczas zabezpieczania miejsca pożaru. Sprawdźmy dokładnie, czy nie tlą się przewody i fragmenty izolacji.

Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 2 - obsługa gaśnicy

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK