REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Testy zderzeniowe Euro NCAP 2010

Anna Kowalska
fot. Alfa Romeo Giulietta
fot. Alfa Romeo Giulietta

REKLAMA

REKLAMA

Po przeprowadzeniu testów zderzeniowych 29 aut, wyselekcjonowana została najlepsza piątka Euro NCAP w danych kategoriach masowych. Jakie są najbezpieczniejsze samochody 2010 roku według Euro NCAP? Czy warto zaufać statystykom jeżeli chodzi o bezpieczeństwo?

REKLAMA

Coroczne testy zderzeniowe przeprowadzane przez Euro NCAP są zawsze szeroko komentowane w środowisku motoryzacyjnym. Rozgłos spowodowany jest niewątpliwym prestiżem tej niedochodowej organizacji, która w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju bezpieczeństwa drogowego. W lutym 2009 roku Euro NCAP rozpoczęło nowy, trójstopniowy program, jeszcze bardziej śrubujący wymagania wobec aut poddawanych testom. Zaostrzeniu uległ test zderzeniowy z udziałem pieszych. Jeszcze w 2009 roku do uzyskania maksymalnej noty 5 gwiazdek wystarczył wynik na poziomie 25% skuteczności, w 2010 roku próg ten wzrośnie do 40%, natomiast w 2012 wymagane będzie uzyskanie 60%.

REKLAMA

Test zderzeniowy oceniany jest w pięciostopniowej skali punktowej w postaci gwiazdek. W 2010 roku przetestowano 29 pojazdów. I tak, najlepsze noty, w swoich kategoriach otrzymały auta:
- BMW seria 5 (klasa wyższa)
- Alfa Romeo Giulietta (małe auta rodzinne)
- Honda CR-Z (auta małe)
- KIA Sportage (kompaktowe auta terenowe)
- Toyota Verso (mini-MPV)

Zobacz również: Fiat obsypany nagrodami

Pozostałe przetestowane samochody:
- Mercedes E klasa – 5 gwiazdek
- VW Passat – 5 gwiazdek
- VW Sharan – 5 gwiazdek
- Seat Alhambra – 5 gwiazdek
- Opel/Vauxhall Meriva – 5 gwiazdek
- Citroen C4 – 5 gwiazdek
- Ford C-max – 5 gwiazdek
- Ford Grand C-max – 5 gwiazdek
- Mini Countryman – 5 gwiazdek
- Kia Venga – 5 gwiazdek (pierwszy test: 4 gwiazdki)
- BMW X1 – 5 gwiazdek
- Hyundai ix35 – 5 gwiazdek
- Mercedes GLK – 5 gwiazdek
- Suzuki Swift – 5 gwiazdek
- Audi A1 – 5 gwiazdek
- Jaguar XF – 4 gwiazdki
- Seat Exeo – 4 gwiazdki
- VW Amarok – 4 gwiazdki
- Nissan Cube – 4 gwiazdki
- Mazda CX7 – 4 gwiazdki
- Nissan Micra – 4 gwiazdki
- Citroen Nemo – 3 gwiazdki
- Landwind CV9 – 2 gwiazdki

Kryteria oceny pojazdów w teście rosną z roku na rok, co może zobrazować wspomniane wyżej zaostrzenie wymagań oraz fakt, że w 2010 roku z 90% aut, które w roku poprzedzającym uzyskały maksymalna ocenę, obroniło się zaledwie 65%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Nissan Qashqai nagrodzony przez ADAC

O samym teście

Celem Euro NCAP jest testowanie samochodów w zakresie bezpieczeństwa biernego. Głównym elementem jest tu właśnie test zderzeniowy składający się z 4 elementów: zderzenie czołowe, zderzenie boczne, zderzenie z pieszym oraz zderzenie ze słupem.
Wyniki testu mogą być porównywane jedynie w zakresie tej samej kategorii masowej aut. Euro NCAP wyróżnia 5 kategorii masowych (wymienionych powyżej), wedle których wyniki testów poszczególnych samochodów mogą być ze sobą zestawiane.

Czy warto zaufać Euro NCAP?

Istnieje wiele kontrowersji odnośnie „ustawiania samochodów” pod testy zderzeniowe. Nie dotyczy to jednak Euro NCAP. Trzeba pamiętać, że przeprowadzane testy zderzeniowe są niedochodowe, co podwyższa ich powszechne uznanie i prestiż. Bywa, że producenci samochodów wiedząc, jak wielkie korzyści mogą osiągnąć poprzez zwycięstwo modelu w teście, budują auta typowo pod niego. Nie należy doszukiwać się w tym złych intencji, jest to w końcu także dbałość o bezpieczeństwo kierowców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA