| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Jak używać trójkąta ostrzegawczego?

Jak używać trójkąta ostrzegawczego?


Trójkąt ostrzegawczy, podobnie jak gaśnica, jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Przydaje się on w razie awarii, a właściwie jego użycie jest w niektórych przypadkach konieczne. Podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z trójkąta.

Niezależnie od tego, co jest przyczyną awarii, postój samochodu należy zasygnalizować innym kierowcom po to, aby wzmogli swoją ostrożność. Takim sygnałem ostrzegawczym są przede wszystkim włączone światła awaryjne, a także właśnie trójkąt ostrzegawczy, umieszczony na drodze w odpowiedniej odległości za pojazdem.

Zobacz również: Jak ustrzec się przed wypadkiem?

To w jakiej odległości od samochodu musimy umieścić trójkąt, zależy od tego, gdzie się zatrzymaliśmy. Jeśli na autostradzie, trójkąt należy umieścić 100 metrów za pojazdem. Jeśli na drodze w terenie niezabudowanym, powinniśmy ustawić go w odległości 30 do 50 m za uszkodzonym autem, a w terenie zabudowanym sygnalizujemy postój trójkątem tylko wtedy, gdy zatrzymujemy się w miejscu niedozwolonym i ustawiamy trójkąt w odległości 1 m za samochodem.

Zobacz również: Jak odciążyć samochód?

Jeśli kontroluje nas policja i w samochodzie nie znajdzie trójkąta, możemy zapłacić mandat w wysokości od 50 do nawet 200 złotych. Jeśli zaś nie oznakujemy prawidłowo miejsca postoju w razie awarii, zapłacimy mandat w wysokości aż 300 zł. Pamiętajmy, żeby zawsze oznaczyć miejsce postoju, niezależnie od przyczyny (awaria, kolizja, wypadek).

Zawsze mamy obowiązek ostrzegania innych kierowców o zagrożeniu, a unieruchomiony na drodze pojazd właśnie jest takim zagrożeniem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK