| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Co to jest samochód uprzywilejowany i jakie ma prawa?

Co to jest samochód uprzywilejowany i jakie ma prawa?


Samochód uprzywilejowany to taki, który ma większe prawa, niż przeciętny użytkownik dróg. Podpowiadamy, więc jakie to prawa i jak należy się zachować wobec takiego pojazdu.

Pojazd uprzywilejowany to taki, który używany jest w celu ratowania życia i zdrowia oraz pilnowania porządku publicznego. Będzie to, więc samochód policyjny, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, a także pojazd straży granicznej, ABW, Agencji Wywiadowczej, BOR-u, CBA, Żandarmerii Wojskowej, Sił Zbrojnych oraz samochód Inspekcji Transportu Drogowego.

Zobacz również: Wyprzedzanie - zasady

Taki pojazd może jechać używając dźwiękowych i świetlnych sygnałów ostrzegawczych. Jeśli jedzie na sygnale, nie musi stosować się do przepisów o ruchu drogowym, nie musi honorować ograniczeń prędkości, zakazów wjazdu ani sygnalizacji świetlnej. Musi jednak zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Jedyną sytuacją, w której musi dostosować się do zakazów jest moment, w którym napotka na swojej drodze sterującego ruchem policjanta.

Zobacz również: Zasady włączania się do ruchu

Każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest do ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, jadącemu na sygnale. Oznacza to, że powinniśmy zjechać na pobocze, jeśli trzeba to nawet pokonać krawężnik i wjechać na pas zieleni i w razie konieczności zatrzymać się. Obserwujmy też, jak zachowują się inni, aby działać wspólnie z nimi.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK