| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Jak korzystać ze świateł przeciwmgłowych?

Jak korzystać ze świateł przeciwmgłowych?

Możliwość korzystania ze świateł przeciwmgłowych jest ograniczona. Wolno je używać jedynie w warunkach ograniczonej widoczności, przy czym tylne czerwone może być używane jedynie, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów.

Przednie światła przeciwmgłowe można włączyć także w warunkach dobrej widoczności na drogach krętych, dla dodatkowego oświetlania ostrych zakrętów. W innych okolicznościach używanie świateł przeciwmgłowych jest zabronione.

Zobacz też: Dobre nawyki na drodze

Jazda w dzień podczas mgły wymaga wzmożonej uwagi. Gdy na drodze znajdą się rowerzyści, mogą pozostać niezauważeni nawet do ostatniej chwili. To samo tyczy się pieszych. Ktoś, kto nigdy nie prowadził samochodu podczas mgły, nie zdaje sobie sprawy, że kierowca prawie nic nie widzi, poza przysłowiowym „mlekiem”.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że głównym zadaniem świateł przeciwmgłowych w dzień jest pokazanie innym użytkownikom, że pojazd znajduje się w ruchu. Dla używającego ich kierowcy są prawie bezużyteczne. Dopiero, gdy mgła staje się tak gęsta, że widoczność wynosi najwyżej kilka metrów, pozwolą one na dostrzeżenie przeszkody nieco wcześniej, niż przy użyciu świateł mijania. Nieco, a więc może to być ułamek sekundy.

Zobacz również: Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?

Jadąc nocą we mgle trzeba trochę poeksperymentować ze światłami. A więc sprawdzić, czy lepiej widać drogę przy jednoczesnym użyciu świateł mijania i przeciwmgłowych, czy może trzeba wyłączyć jedne lub drugie? Mgła układa się nad jezdnią bardzo różnie. Czasem jest tuż nad jezdnią, czasem jej podstawa (dolna „krawędź”) znajduje kilkanaście centymetrów nad drogą. Bywa, że unosi się tylko do wysokości kilkudziesięciu centymetrów i wówczas używanie nisko zamocowanych świateł przeciwmgłowych tylko pogorszy widoczność. Nie ma więc uniwersalnej recepty, jakie światła powinny być włączone podczas występującego zamglenia.

Zobacz również:Synchronizacja świateł w mieście

Używanie świateł przeciwmgłowych nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Mają one jedynie ułatwić prowadzenie pojazdu i umożliwić innym użytkownikom drogi jego wcześniejsze dostrzeżenie, niż w przypadku świateł mijania. Dla własnego dobra w dzień należy włączyć je już gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów (tylne dopiero przy 50 m), jednocześnie rezygnując z użycia świateł mijania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gugała

Krzysztof Gugała Ekspert w dziedzinie HR, ze specjalizacją w systemach wynagradzania, Prezes Zarządu w IDEA! Human Capital – we współpracy z Towers Watson Data Services EMEA. W branży HRM pracuje od dwudziestu sześciu lat, łącząc perspektywę doradcy, eksperta i menedżera. Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu strategii personalnych i systemów wspierających zarządzanie kapitałem społecznym, w szczególności systemów wynagrodzeń. Kierował projektami obejmującymi opisywanie stanowisk, wartościowanie, projektowanie polityk płacy zasadniczej i zmiennej oraz świadczeń, m.in. dla PGNiG SA, , TVN, Wyborowa SA, Tramwaje Warszawskie i kilkadziesiąt innych. Projektuje i realizuje unikalne na polskim rynku badania rynkowe w zakresie wynagrodzeń . Autor wielu publikacji w prasie specjalistycznej (m.in. HBR Polska, Personel, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi) oraz współautor książki „Budowanie pomiar kapitału ludzkiego w organizacji”. Od 2010 prowadzi zajęcia z controllingu personalnego, benchmarkingu wynagrodzeń i systemów motywacyjnych na Akademii Leona Koźmińskiego i we Francuskim Instytucie Zarządzania

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK