REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko, co pomaga nam uniknąć wypadku to elementy bezpieczeństwa aktywnego. Kiedy nam się ta sztuka nie uda, do akcji wkraczają elementy bezpieczeństwa biernego.

Jazda samochodem to często zbiór chaotycznych sytuacji i wypadków. Jako kierowcy jesteśmy nieustannie bombardowani informacjami i musimy błyskawicznie na nie reagować. Aby nasza podróż była bezpieczna, reakcje te muszą być możliwie szybkie i zdecydowane. Reakcja to jedno, a kontrola nad sytuacją - drugie. W kontroli nad zamierzonym torem jazdy pomagają nam elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo aktywne.

REKLAMA

Zobacz również: Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?

Zalicza się do nich odpowiednia charakterystyka zawieszenia auta, stan ogumienia i amortyzatorów sprawiające, że auto jest stabilne podczas jazdy, a także oświetlenie pojazdu aby zauważać przeszkody odpowiednio wcześniej. Dobra dynamika samochodu pozwoli na pewne i szybkie wyprzedzanie bez nadmiernego ryzyka, a stan i sprawność hamulców zadba aby szybko zatrzymać auto. Dopełnieniem układu są systemy wspomagające kierowcę takie jak ABS, ESP, ASR. W razie konieczności system ABS skróci naszą drogę hamowania.

Kiedy nasze umiejętności zawiodą - bezpieczeństwo bierne

Zobacz też: Co zrobić w razie kolizji?

W sytuacji, kiedy niemożliwe jest uniknięcie wypadku, do gry wkraczają elementy systemu bezpieczeństwa biernego. Energię zderzenia pochłoną kontrolowane strefy zgniotu. Przed najpoważniejszymi obrażeniami ochroni nas wzmocniona kabina, poduszki, kurtyny powietrzne i pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa wraz z zagłówkami. Dopełnieniem będzie łamana kolumna kierownicza i chowające się podczas zderzenia pedały. Jeśli zostaniemy uderzeni z boku lub tyłu, ochronią nas systemy SIPS (side impact protection system). Wszystkie te systemy mają minimalizować ryzyko powstania poważnych obrażeń. Ich sposób działania jest efektem wieloletnich badań naukowych i testów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co zwrócić uwagę

Przy wyborze auta, należy nie tylko kierować się emocjami i estetyką, ale też chłodną kalkulacją. Mając świadomość, że sytuacja na drodze może nas przerosnąć i nie pomoże refleks ani dobre hamulce, to konstrukcja auta będzie ratowała nasze życie bez naszego świadomego udziału. Warto więc sprawdzić, jakie wyniki uzyskało dane auto w testach europejskiej komisji ds. bezpieczeństwa EURO NCAP.

Zobacz też: Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

Testy zderzeniowe wykonywane cyklicznie przez ekspertów z tej organizacji pokazują wszelkie aspekty dotyczące poziomu bezpieczeństwa biernego aut. Każdemu pojazdowi przyznawane są tzw. gwiazdki. Poziom 5 gwiazdek gwarantuje, że auto zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Podczas dokonywania wyboru warto zwracać uwagę na wyposażenie i wyniki testów bezpieczeństwa. Zakup odpowiedniego i bezpiecznego auta będzie inwestycją, która w momencie wypadku może okazać się interesem naszego życia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA