REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić w razie kolizji?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Nieszczęście w postaci stłuczki lub wypadku może spotkać każdego kierowcę. Radzimy co zrobić podczas kolizji, w zależności czy jest to mała stłuczka czy poważny wypadek.

1. Należy upewnić się, czy w samochodach nie ma rannych. Jeżeli tak, należy wezwać pogotowie oraz policję. W miarę swoich możliwości, powinniśmy udzielać pierwszej pomocy do momentu aż nie przyjedzie pogotowie. Pamiętajmy, że za nieudzielanie pomocy ofiarom wypadku drogowego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

REKLAMA

2. Ustawiamy trójkąt ostrzegawczy za i przed miejscem zdarzenia. Gdy wypadek ma miejsce na terenie niezabudowanym, trójkąt musi być ustawiony w odległości do 50 m. Włączamy również światła awaryjne.

3. Jeżeli w samochodach nie ma osób rannych, należy bezzwłocznie usunąć je na pobocze tak, aby nie kolidowały z innymi autami będącymi w ruchu drogowym.

REKLAMA

4. Spisujemy dane osobowe, które są niezbędne do wypełnienia specjalnego zaświadczenia:
• Dane kierowcy czyli imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL itp.
• Spisujemy dokładne dane na temat miejsca, w którym nastąpiła kolizja
• spisujemy numery rejestracyjne pojazdu
• należy dokładnie opisać co stało się z samochodem
• nazwę ubezpieczyciela i numer polisy

5. Jeżeli kolizja nie jest wielka i nie chcemy wzywać policji, wystarczy wypełnić stosowne oświadczenie. Natomiast gdy sytuacja wymaga wezwania policji, zróbmy to jak najszybciej. Na miejscu zajmą się całą sprawą - zrobią szczegółową notatkę z zaistniałej sytuacji, spiszą zeznania świadków, którzy widzieli całą sytuację oraz wskażą kto był sprawcą kolizji a kto poszkodowanym. Ułatwia to bardzo wypłatę ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Dobre nawyki na drodze

6. Następnie udajemy się do ubezpieczyciela. Poszkodowany ma możliwość wybrania sobie firmy, do której zwróci się o odszkodowanie. Może to być ubezpieczyciel własny lub sprawcy jednak trzeba wiedzieć, że sprawą szybciej zajmie się nasz ubezpieczyciel.

7. Mając już odszkodowanie możemy naprawić samochód. Jeśli nasz pojazd poniósł straty większe niż suma przyznanego odszkodowania, należy zgłosić się do ubezpieczyciela w celu kolejnej wyceny przez rzeczoznawcę strat.

8. W prawie drogowym występuje również wzmianka o tym, za co poszkodowany nie dostanie odszkodowania, jeśli:
• nie posiada prawa jazdy (brak uprawnienia do kierowania autem)
• uciekł z miejsca kolizji
• jechał pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
• poszkodowany nie dostanie rekompensaty za wartościowe przedmioty będące w samochodzie

Zobacz również: Czy duże auta są bezpieczniejsze od małych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA