| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Filadelfia

Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość.

Filadelfię założył w 1682 roku William Penn: filozof, biznesmen i kwakier (protestancki odłam chrześcijaństwa). Prawie od samego początku Filadelfia była największym miastem 13 kolonii amerykańskich. W 1776 roku podpisano tu Deklarację Niepodległości, a w 1787 roku również Konstytucję. Od 1790 do 1800 roku Filadelfia służyła też jako tymczasowa stolica kraju, gdy Waszyngton był jeszcze w budowie.

W XIX wieku Filadelfia stała się ważnym centrum przemysłowym i logistycznym rejonu. Na początku XX wieku aż 40 procent wszystkich tekstyliów pochodziło właśnie stamtąd.

Obecnie Filadelfia jest znana ze swoich zabytków architektury, jest też centrum artystyczno-kulturowym. Leży na południowo-wschodnim krańcu stanu Pennsylvania, około 150 kilometrów od Nowego Jorku.

Zobacz też: San Francisco

W Filadelfii warto zobaczyć:

Philadelphia Museum of Art (Filadelfijskie Muzeum Sztuki) - muzeum sztuk pięknych, jedna z największych galerii na świecie licząca z 225 tys. dzieł.

Comcast Center - obecnie najwyższy wieżowiec w Filadelfii. Z wysokością  297,2 metrów zajmuje 12 miejsce wśród najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych.

Fairmount Park – zajmuje około 10% powierzchni miasta i jest największym parkiem miejskim na świecie.

Ratusz – można zobaczyć malowniczą panoramę miasta.

Więzienie Eastern State – obecnie znajduje się tu muzeum. Wybudowane w 1829 roku służyło do resocjalizacji więźniów. Można w nim zobaczyć celę, w której przebywał Al Capone.

Muzeum Liberty Bell – miejsce, gdzie przechowywany jest słynny „Liberty Bell” – „Dzwon wolności”. Według podań, był to jeden z dzwonów, który bił na ogłoszenie Deklaracji Niepodległości w 1776 roku. Nie ma dowodów, że ten konkretny dzwon bił w tym okresie (choć faktycznie już wtedy istniał), jest jednak dla Amerykanów jednym z symboli walki o niepodległość.

Zobacz też: Wielki Kanion

Noclegi w Filadelfii:

Najtańsze noclegi w hotelach zaczynają się od około 150 dolarów.

Jak dostać się z lotniska do miasta?

Taksówka: kurs z lotniska do centrum miasta kosztuje około 25 dolarów

Autobus: z lotniska kursują linie nr 37 i 108.

Kolej: co 30 minut z lotniska odjeżdża szybki pociąg (R1) w stronę miasta. Bilet kosztuje około 7 dolarów.

Wypożyczenie samochodu: za wypożyczenie na kilka dni 7-osobowego Chevroleta Uplandera zapłacisz ponad 2 tysiące zł. Wynajęcie np. Chevroleta Cruze, który mieści  5 osób będzie nas kosztował ok. 1050 zł za tydzień.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość. Fot. Fotolia
Filadelfia to kolebka USA. To tu ojcowie-założyciele USA podpisali deklarację niepodległości, to tu odbył sie pierwszy kongres rewolucyjny, miasto było też jedną z kilku stolic kraju w okresie wojny o niepodległość. Fot. Fotolia

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK