REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Route 66: Matka wszystkich dróg

Route 66 (droga 66) to dziś więcej niż tylko droga (zresztą już nieistniejąca). Nazw miała wiele: U.S. Route 66, autostrada Willa Rogersa, Matka wszystkich dróg, Główna ulica Ameryki. Fot. Fotolia
Route 66 (droga 66) to dziś więcej niż tylko droga (zresztą już nieistniejąca). Nazw miała wiele: U.S. Route 66, autostrada Willa Rogersa, Matka wszystkich dróg, Główna ulica Ameryki. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Muzycy komponowali na jej temat piosenki, poeci pisali wiersze, filmowcy kręcili filmy... cóż tak niezwykłego jest w kawale asfaltu łączącym Chicago z Los Angeles, a zwanym Route 66?

Route 66 (droga 66) to dziś więcej niż tylko droga (zresztą już nieistniejąca). Nazw miała wiele: U.S. Route 66, autostrada Willa Rogersa, Matka wszystkich dróg, Główna ulica Ameryki.

REKLAMA

Route 66 była jedną z pierwszych amerykańskich autostrad międzystanowych. Otwarto ją w 1926 roku. Zaczynała się w Chicago, a kończyła w Los Angeles (w 1936 roku przedłużono ją do Santa Monica) i biegła przez stany stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię na niezwykłym wręcz odcinku 2451 mil (3945 kilometrów).

Odpowiedź na pytanie, skąd wzięła się sława Route 66 wcale nie jest taka prosta. Route 66 było bardzo ważną trasą dla osób migrujących na zachód podczas wielkiej katastrofy ekologicznej w latach 1931-1938 zwanej Dust Bowl, kiedy to Wielkie Równiny USA nawiedziła seria potężnych burz pyłowych, spowodowanych suszami i nadmierną eksploatacją rolniczą gruntów.

Zobacz też: Nowy Jork

REKLAMA

Dla wielu osób Route 66 było linią życia. Z drogi utrzymywały się całe rodziny, ba, nawet miasteczka. Zajazdy, restauracje, a nawet całe miasteczka powstawały przy drodze oferując bezpieczną przystań i chwilę odpoczynku dla podróżujących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W popularnej kulturze Route 66 pojawiła się za sprawą piosenki Nat King Cole'a z 1946. Do dzisiejszego dnia powstały setki filmów, piosenek, wierszy czczących pamięć słynnej drogi. Route 66 wykorzystano nawet w filmie animowanym Pixara z 2006 roku: „Auta”.

Niestety życie Route 66 nie mogło trwać wiecznie. Od 1956 roku, za prezydentury Dwighta D. Eisenhowera, trwała budowa ogromnej sieci autostrad opasających prawie całe USA. Budowa trwała 35 lat i kiedy wreszcie się zakończyła, cały ruch przeniósł się na nowe "międzystanówki". Miasta przy Route 66 wymarły, bary i zajazdy zamknęły się, a droga zaczęła pękać, zarastać trawami i znikać pod warstwą piachu.

W 1985 roku droga 66 została wymazana z sieci autostrad. Od końca lat 80-tych fragmenty drogi zaczęły być znowu zaznaczane na mapach jako historyczna droga 66. I w tej formie istnieje do dzisiaj.

Zobacz też: Podróż wschodnim wybrzeżem USA: Wodospady Niagara - Nowy Jork - Miami

Wycieczka Route 66

Route 66 to jedna z amerykańskich legend, a przejazd nią to niezwykle malownicza, kilku lub kilkunastodniowa wycieczka z noclegami na campingach lub w motelach. Dziś przejazdy historyczną Route 66 oferuje wiele firm: do wyboru są motocykle, busy czy samochody. Ceny wahają się w granicy 3-4 tysiące złotych za osobę.

Którędy jechać Route 66?

REKLAMA

Zwiedzanie Route 66 można zacząć od Chicago, zwanego "Wietrznym miastem", z obowiązkową przechadzką wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan (które zajmuje powierzchnię blisko 1/3 powierzchni Morza bałtyckiego). Z Chicago udajemy się na południowy zachód do Illinois, do St. Louis, przez które przepływa rzeka Mississipi.

Z kolei w Oklahomie jest możliwość obejrzenia rdzennych mieszkańców Ameryki i terytorium kowbojów. Droga do Nowego Meksyku prowadzi przez ciekawe tereny, na których Indianie polowali na bizony.

W Amarillo znajduje się Ranczo Cadillac, a w nim zakopane do połowy w piasku Cadillaki. Kolejnym przystankiem może być Albuquerque, z którego można dotrzeć do Santa Fe. Jest to miasto ze słynnymi muzeami i galeriami, związane z kulturą Indian Pueblo. Z Santa Fe jedźcie do Holbrook, na terenie którego znajduje się Park Narodowy Petrified Forest. Nazwa parku wywodzi się od skrzemieniałego drewna, licznie w nim występującego.

Zobacz też: Park Yellowstone

Stamtąd udajcie się do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. Niesamowite widoki są gwarantowane. Potem możecie rozerwać się w Las Vegas – mieście grzechu. Droga kończy się w Los Angeles, do którego będziecie jechać przez Pustynię Mojave. Natomiast w samym Los Angeles nie można przegapić Hollywood i Maan’s Chinese Theater (znajdują tu się odciski dłoni, stóp i autografy prawie 200 postaci związanych z Hollywood). Na koniec można zrelaksować się nad oceanem w Santa Monica lub udać się na szalone zakupy po Beverly Hills. Opisana trasa może zająć nawet dwa tygodnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA