REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż wschodnim wybrzeżem USA: Wodospady Niagara - Nowy Jork - Miami

Wodospady Niagara: słynne wodospady położone na granicy USA i Kanady, tuż pod Toronto. Fot. Fotolia
Wodospady Niagara: słynne wodospady położone na granicy USA i Kanady, tuż pod Toronto. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wschodnie wybrzeże USA rozpościera się od stanu Maine na północy, aż po Florydę i wyspę Key West, odległej od Kuby o zaledwie 90 mil.

Na podróż po wschodnim wybrzeżu warto zarezerwować nawet kilka tygodni. Atrakcji jest całe mnóstwo, dlatego przedstawiamy, w jakie miejsca warto zajrzeć, zaczynając od północy. Preferowana metoda poruszania się to samochód, jednak między poszczególnymi miastami można poruszać się też pociągiem, autobusem lub samolotem. Z samochodu zobaczymy jednak najwięcej, a dużo ciekawych perełek znajduje się na trasie - m.in. niewielkie urocze miasteczka utrzymane w stylu kolonialnym.

REKLAMA

Wodospady Niagara: słynne wodospady położone na granicy USA i Kanady, tuż pod Toronto. Niagara Falls to też dwa położone obok siebie miasta na granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Wodospady znajdują się na terenie parku narodowego. Jest tam o wiele więcej atrakcji niż tylko wodospady, m.in. park rozrywki, kolejka linowa, wieża obserwacyjna, diabelski młyn, a także ogrody botaniczne.

Z Niagara Falls udajemy się na południowy wschód. Możemy pojechać autostradą (90 do Rochester i 390, 86, 81, 380, 80 i 280 do Nowego Jorku).

Zobacz też: Park Yellowstone

Nowy Jork

Na Nowy Jork warto poświęcić co najmniej 5-6 dni, choć nawet wtedy nie zobaczymy wszystkiego. Główne atrakcje Nowego Jorku to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Empire State Building - najwyższy i najsłynniejszy wieżowiec w Nowym Jorku. Mierzy 381 metrów (443 metry z anteną), ma 102 piętra i 1 piętro podziemne. Od momentu wybudowania w 1931 aż do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, tytuł utracił na rzecz World Trade Center: po 11 września Empire State Building znowu jest najwyższym budynkiem w NY. Nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork: Empire State.

Statua Wolności - posąg na Wyspie Wolności u ujścia rzeki Hudson, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Statua wolności jest darem narodu francuskiego. Upamiętnia przymierze obu krajów podczas amerykańskiej rewolucji. Wzniesiona w latach 1884-1886, zaprojektowana przez Frederica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla i Richarda Morrisa Hunta.

Central Park - słynna oaza zieleni w samym sercu Manhattanu. Zajmuje 843 akry powierzchni i od 1963 jest narodowym pomnikiem historycznym USA. W dzień jest miejscem spotkań i relaksu nowojorczyków, w nocy nadal potrafi być w nim niebezpiecznie, choć regularnie patroluje go policja.

Wyspa Ellis - słynna wyspa, na której w latach 1892-1924 przyjmowano przybywających z Europy imigrantów, przez cały okres działania, stacja przyjęła 12 milionów imigrantów, zwana „Bramą do Ameryki” lub „Wyspą Łez”. Dzisiaj jest tu muzeum imigracji.

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej - założone w 1869 roku, jego zbiory liczą 32 mln eksponatów, na które składają się gatunki organizmów oraz artefakty, dwa nowoczesne laboratoria molekularne oraz jedną z największych na półkuli zachodniej bibliotek o historii naturalnej.

Zobacz też: Nowy Jork

Metropolitan Museum of Art - najstarsze i największe muzeum w Ameryce, położone w Central Parku, posiada unikalną kolekcję malarstwa, rzeźby oraz dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok z całego świata.

Staten Island - jeden z pięciu okręgów Nowego Jorku, są tam wzgórza, jeziora, przepiękne piaszczyste plaże a wszystko oprawione jest bujną roślinnością, można tu zobaczyć dobrze zachowane wczesne budownictwo nowojorskie. Mieszkają tu najzamożniejsi nowojorczycy.

Centrum Rockefellera - kompleks 19 wieżowców, co roku odbywa się tam Christmas Show, na którym można zobaczyć najwyższą choinkę świata.

Times Square - plac na Manhattanie znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej, uznawany za ikonę Nowego Jorku oraz centrum mody.

Grand Central Terminal - otwarty w 1913 roku. W 1947 przeszło przez niego 65 mln podróżnych.

New Jersey - miasto pod Nowym Jorkiem. Nowojorczycy zaopatrują się tam w ubrania z powodu zerowego podatku na tego typu towary. Warto zajrzeć, jeśli lubimy zakupy.

Atlantic City

REKLAMA

Z Nowego Jorku wyruszamy na południe autostradą Garden State Parkway. Dojedziemy nią prawie do samego Atlantic City (pod Pleasantville skręcamy w lewo na płatną drogę Atlantic City Expressway lub wybieramy jedną z darmowych dróg stanowych (np. 30 lub 40).

Atlantic City warte jest zobaczenia, gdyż jest odpowiednikiem Las Vegas na wschodnim wybrzeżu. Warto zacząć od przechadzki słynnym drewnianym deptakiem na wybrzeżu, zwanym Boardwalk. Przy nim zlokalizowane jest osiem z jedenastu kasyn w Atlantic City. Wycieczka jest piesza.

Polecamy też plaże przy Boardwalk: możemy tam pływać, opalać się, łowić ryby czy uprawiać surfing.

Zobacz też: Miami i Key West

Filadelfia

Z Atlantic City wyruszamy Atlantic City Expressway na północny zachód. Filadelfia leży kilkadziesiąt mil dalej. Miasto jest kolebką USA, to tu podpisano Deklarację Niepodległości i przyjęto Konstytucję.

W Filadelfii warto zobaczyć:

Philadelphia Museum of Art (Filadelfijskie Muzeum Sztuki) -  muzeum sztuk pięknych, jedna z największych galerii na świecie licząca ok. 225 tysięcy dzieł.

Comcast Center - obecnie najwyższy wieżowiec w Filadelfii. Z wysokością  297,2 metrów zajmuje 12 miejsce wśród najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych.

Fairmount Park – zajmuje około 10% powierzchni miasta i jest największym parkiem miejskim na świecie.

Ratusz – z jego szczytu można zobaczyć malowniczą panoramę miasta.

Wiezienie Eastern State – obecnie jest muzeum. Wybudowane w 1829 roku służyło do resocjalizacji więźniów. Można w nim zobaczyć celę, w której przebywał Al Capone.

Muzeum Liberty Bell – miejsce, gdzie przechowywany jest słynny „Liberty Bell” – „Dzwon wolności”. Według podań, był to jeden z dzwonów, który bił na ogłoszenie Deklaracji Niepodległości w 1776 roku. Nie ma dowodów, że ten konkretny dzwon bił w tym okresie (choć faktycznie już wtedy istniał), jest jednak dla Amerykanów jednym z symboli walki o niepodległość.

Zobacz też: Las Vegas: wizyta w mieście grzechu

Baltimore

Z Filadelfii wyruszamy na południowy zachód drogą numer 95, którą dojeżdżamy do Baltimore. Baltimore to centrum turystyczne stanu Maryland. Miasto zamieszkują w większości afroamerykanie, dlatego bardzo wiele zabytków i muzeów związanych jest z ich historią w kraju.

Warto zajrzeć do dzielnicy turystycznej Inner Harbor. Największą atrakcją tam jest Ford McHenry, miejsca, które skutecznie obroniło miasto przed brytyjczykami w czasie wojny o niepodległość. To właśnie to miejsce zainspirowało Sir Francisa Scotta Keya do napisania wiersza, który dzisiaj jest hymnem USA, czyli "The Star Spangled Banner" ("Gwiaździsty Sztandar").

Miłośnicy marynistyki mogą obejrzeć w Baltimore wystawę zabytkowych statków, w tym słynny slup USS Constellation, statek flagowy "Eskadry Afrykańskiej" US Navy, która w połowie XIX wieku zwalczała handel niewolnikami z Afryki.

Inne atrakcje obejmują zoo na Druid Hill Park, oryginalny Washington Monument, muzeum sztuki Walters Art Museum w Mount Vernon, a także Baltimore Museum of Art blisko John Hopkins University. W Baltimore nakręcono też jeden z najsłynniejszych (i według niektórych, najlepszych) seriali HBO, „The Wire”.

Waszyngton

Z Baltimore mamy tylko kilka kilometrów do Waszyngtonu, stolicy USA i siedziby trójwładzy (czyli władzy sądowniczej, wykonawczej i ustawodawczej). Co ciekawe, miasto zostało zaprojektowane i zbudowane specjalnie jako stolica i siedziba władz, w wyniku porozumienia Jamesa Madisona, Thomasa Jeffersona i Alexandra Hamiltona z 1790.

Zdecydowanie najciekawszym (i chyba jedynym tak naprawdę ciekawym) miejscem w Waszyngtonie jest The Mall, długi na dwie mile park gdzie zlokalizowana jest większość monumentów i muzeów Smithsonian. The Mall jest długi na 3,2 kilometra, choć ze względu na wielkość Kapitolu wydaje się mniejszy - należy założyć wygodne buty, bo samych muzeów i galerii jest tu ponad 10, nie licząc memoriali i monumentów.

Zobacz też: Samochodem po USA

Miami

Z Waszyngtonu udajemy się bezpośrednio do Miami drogą numer 95. Po drodze mijamy m.in. miasta Richmond i Jackson, ale poza bliskością Atlantyku i okazjonalnych ciekawych widoków nie ma po drodze zbyt wiele do zobaczenia.

Miami to centrum wypoczynkowe Florydy, a także najbogatsze miasto USA i piąty największy rejon metropolitalny kraju. Jest jedynym amerykańskim miastem założonym przez kobietę, a także centrum ruchu turystycznego i najruchliwszym portem turystycznym na świecie.

Popularnym miejscem wśród europejskich turystów jest południowa dzielnica zwana South Beach. Jest tam dużo słonecznych i piaszczystych plaży, hotele w stylu Art Deco, latynoskie kluby i bary, a także kubańskie restauracje. Najlepszą lokalizacją jest popularna ulica Ocean Drive, skąd łatwo dotrzemy we wszystkie interesujące nas miejsca.

Miłośnicy fotografii powinni koniecznie odwiedzić Frost Art Museum. Znajdują się tu także prekolumbijskie artefakty z lat 200-500, a także eksponaty z Karaibów, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Miami jest ogromnym miastem, więc oferta muzeów, galerii sztuki i wystaw również jest ogromna.

Największym parkiem jest Oleta River State Recreation Park. Można tu jeździć na rowerze, wypocząć na plaży, a nawet wypożyczyć kajak lub canoe.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Key West

Z Miami udajemy się na południe, przez Homestead, Key Largo, Marathon aż do najbardziej na południe wysuniętego punktu w USA: wyspy Key West, skąd na Kubę jest tylko 90 mil.

Key West to największa wyspa Florida Keys, archipelagu wysp koralowych leżących na południowym krańcu Florydy, wzdłuż cieśniny Florydzkiej. To tam znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalny USA: The Southernmost Point, a także dom Ernesta Hemingweya oraz wspaniały punkt widokowy - plac Mallory Square, znany z przepięknych zachodów słońca i występów artystycznych.

To już koniec podróży po wschodnim wybrzeżu USA. Z Niagara Falls na granicy kanadyjskiej do Key West jest około 2800 kilometrów, a atrakcji całe mnóstwo, dlatego warto poświęcić przynajmniej dwa tygodnie na objazd trasy. Jeśli nie mamy tyle czasu, najlepiej usunąć z itineneru wodospady Niagara i zacząć z Nowego Jorku.

Miami to centrum wypoczynkowe Florydy, a także najbogatsze miasto USA i piąty największy rejon metropolitalny kraju. Fot. Fotolia
Na Nowy Jork warto poświęcić co najmniej 5-6 dni, choć nawet wtedy nie zobaczymy wszystkiego. Fot. Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA