REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż wschodnim wybrzeżem USA: Wodospady Niagara - Nowy Jork - Miami

Wodospady Niagara: słynne wodospady położone na granicy USA i Kanady, tuż pod Toronto. Fot. Fotolia
Wodospady Niagara: słynne wodospady położone na granicy USA i Kanady, tuż pod Toronto. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wschodnie wybrzeże USA rozpościera się od stanu Maine na północy, aż po Florydę i wyspę Key West, odległej od Kuby o zaledwie 90 mil.

Na podróż po wschodnim wybrzeżu warto zarezerwować nawet kilka tygodni. Atrakcji jest całe mnóstwo, dlatego przedstawiamy, w jakie miejsca warto zajrzeć, zaczynając od północy. Preferowana metoda poruszania się to samochód, jednak między poszczególnymi miastami można poruszać się też pociągiem, autobusem lub samolotem. Z samochodu zobaczymy jednak najwięcej, a dużo ciekawych perełek znajduje się na trasie - m.in. niewielkie urocze miasteczka utrzymane w stylu kolonialnym.

REKLAMA

Wodospady Niagara: słynne wodospady położone na granicy USA i Kanady, tuż pod Toronto. Niagara Falls to też dwa położone obok siebie miasta na granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Wodospady znajdują się na terenie parku narodowego. Jest tam o wiele więcej atrakcji niż tylko wodospady, m.in. park rozrywki, kolejka linowa, wieża obserwacyjna, diabelski młyn, a także ogrody botaniczne.

Z Niagara Falls udajemy się na południowy wschód. Możemy pojechać autostradą (90 do Rochester i 390, 86, 81, 380, 80 i 280 do Nowego Jorku).

Zobacz też: Park Yellowstone

Nowy Jork

Na Nowy Jork warto poświęcić co najmniej 5-6 dni, choć nawet wtedy nie zobaczymy wszystkiego. Główne atrakcje Nowego Jorku to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Empire State Building - najwyższy i najsłynniejszy wieżowiec w Nowym Jorku. Mierzy 381 metrów (443 metry z anteną), ma 102 piętra i 1 piętro podziemne. Od momentu wybudowania w 1931 aż do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, tytuł utracił na rzecz World Trade Center: po 11 września Empire State Building znowu jest najwyższym budynkiem w NY. Nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork: Empire State.

Statua Wolności - posąg na Wyspie Wolności u ujścia rzeki Hudson, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Statua wolności jest darem narodu francuskiego. Upamiętnia przymierze obu krajów podczas amerykańskiej rewolucji. Wzniesiona w latach 1884-1886, zaprojektowana przez Frederica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla i Richarda Morrisa Hunta.

Central Park - słynna oaza zieleni w samym sercu Manhattanu. Zajmuje 843 akry powierzchni i od 1963 jest narodowym pomnikiem historycznym USA. W dzień jest miejscem spotkań i relaksu nowojorczyków, w nocy nadal potrafi być w nim niebezpiecznie, choć regularnie patroluje go policja.

Wyspa Ellis - słynna wyspa, na której w latach 1892-1924 przyjmowano przybywających z Europy imigrantów, przez cały okres działania, stacja przyjęła 12 milionów imigrantów, zwana „Bramą do Ameryki” lub „Wyspą Łez”. Dzisiaj jest tu muzeum imigracji.

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej - założone w 1869 roku, jego zbiory liczą 32 mln eksponatów, na które składają się gatunki organizmów oraz artefakty, dwa nowoczesne laboratoria molekularne oraz jedną z największych na półkuli zachodniej bibliotek o historii naturalnej.

Zobacz też: Nowy Jork

Metropolitan Museum of Art - najstarsze i największe muzeum w Ameryce, położone w Central Parku, posiada unikalną kolekcję malarstwa, rzeźby oraz dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok z całego świata.

Staten Island - jeden z pięciu okręgów Nowego Jorku, są tam wzgórza, jeziora, przepiękne piaszczyste plaże a wszystko oprawione jest bujną roślinnością, można tu zobaczyć dobrze zachowane wczesne budownictwo nowojorskie. Mieszkają tu najzamożniejsi nowojorczycy.

Centrum Rockefellera - kompleks 19 wieżowców, co roku odbywa się tam Christmas Show, na którym można zobaczyć najwyższą choinkę świata.

Times Square - plac na Manhattanie znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej, uznawany za ikonę Nowego Jorku oraz centrum mody.

Grand Central Terminal - otwarty w 1913 roku. W 1947 przeszło przez niego 65 mln podróżnych.

New Jersey - miasto pod Nowym Jorkiem. Nowojorczycy zaopatrują się tam w ubrania z powodu zerowego podatku na tego typu towary. Warto zajrzeć, jeśli lubimy zakupy.

Atlantic City

REKLAMA

Z Nowego Jorku wyruszamy na południe autostradą Garden State Parkway. Dojedziemy nią prawie do samego Atlantic City (pod Pleasantville skręcamy w lewo na płatną drogę Atlantic City Expressway lub wybieramy jedną z darmowych dróg stanowych (np. 30 lub 40).

Atlantic City warte jest zobaczenia, gdyż jest odpowiednikiem Las Vegas na wschodnim wybrzeżu. Warto zacząć od przechadzki słynnym drewnianym deptakiem na wybrzeżu, zwanym Boardwalk. Przy nim zlokalizowane jest osiem z jedenastu kasyn w Atlantic City. Wycieczka jest piesza.

Polecamy też plaże przy Boardwalk: możemy tam pływać, opalać się, łowić ryby czy uprawiać surfing.

Zobacz też: Miami i Key West

Filadelfia

Z Atlantic City wyruszamy Atlantic City Expressway na północny zachód. Filadelfia leży kilkadziesiąt mil dalej. Miasto jest kolebką USA, to tu podpisano Deklarację Niepodległości i przyjęto Konstytucję.

W Filadelfii warto zobaczyć:

Philadelphia Museum of Art (Filadelfijskie Muzeum Sztuki) -  muzeum sztuk pięknych, jedna z największych galerii na świecie licząca ok. 225 tysięcy dzieł.

Comcast Center - obecnie najwyższy wieżowiec w Filadelfii. Z wysokością  297,2 metrów zajmuje 12 miejsce wśród najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych.

Fairmount Park – zajmuje około 10% powierzchni miasta i jest największym parkiem miejskim na świecie.

Ratusz – z jego szczytu można zobaczyć malowniczą panoramę miasta.

Wiezienie Eastern State – obecnie jest muzeum. Wybudowane w 1829 roku służyło do resocjalizacji więźniów. Można w nim zobaczyć celę, w której przebywał Al Capone.

Muzeum Liberty Bell – miejsce, gdzie przechowywany jest słynny „Liberty Bell” – „Dzwon wolności”. Według podań, był to jeden z dzwonów, który bił na ogłoszenie Deklaracji Niepodległości w 1776 roku. Nie ma dowodów, że ten konkretny dzwon bił w tym okresie (choć faktycznie już wtedy istniał), jest jednak dla Amerykanów jednym z symboli walki o niepodległość.

Zobacz też: Las Vegas: wizyta w mieście grzechu

Baltimore

Z Filadelfii wyruszamy na południowy zachód drogą numer 95, którą dojeżdżamy do Baltimore. Baltimore to centrum turystyczne stanu Maryland. Miasto zamieszkują w większości afroamerykanie, dlatego bardzo wiele zabytków i muzeów związanych jest z ich historią w kraju.

Warto zajrzeć do dzielnicy turystycznej Inner Harbor. Największą atrakcją tam jest Ford McHenry, miejsca, które skutecznie obroniło miasto przed brytyjczykami w czasie wojny o niepodległość. To właśnie to miejsce zainspirowało Sir Francisa Scotta Keya do napisania wiersza, który dzisiaj jest hymnem USA, czyli "The Star Spangled Banner" ("Gwiaździsty Sztandar").

Miłośnicy marynistyki mogą obejrzeć w Baltimore wystawę zabytkowych statków, w tym słynny slup USS Constellation, statek flagowy "Eskadry Afrykańskiej" US Navy, która w połowie XIX wieku zwalczała handel niewolnikami z Afryki.

Inne atrakcje obejmują zoo na Druid Hill Park, oryginalny Washington Monument, muzeum sztuki Walters Art Museum w Mount Vernon, a także Baltimore Museum of Art blisko John Hopkins University. W Baltimore nakręcono też jeden z najsłynniejszych (i według niektórych, najlepszych) seriali HBO, „The Wire”.

Waszyngton

Z Baltimore mamy tylko kilka kilometrów do Waszyngtonu, stolicy USA i siedziby trójwładzy (czyli władzy sądowniczej, wykonawczej i ustawodawczej). Co ciekawe, miasto zostało zaprojektowane i zbudowane specjalnie jako stolica i siedziba władz, w wyniku porozumienia Jamesa Madisona, Thomasa Jeffersona i Alexandra Hamiltona z 1790.

Zdecydowanie najciekawszym (i chyba jedynym tak naprawdę ciekawym) miejscem w Waszyngtonie jest The Mall, długi na dwie mile park gdzie zlokalizowana jest większość monumentów i muzeów Smithsonian. The Mall jest długi na 3,2 kilometra, choć ze względu na wielkość Kapitolu wydaje się mniejszy - należy założyć wygodne buty, bo samych muzeów i galerii jest tu ponad 10, nie licząc memoriali i monumentów.

Zobacz też: Samochodem po USA

Miami

Z Waszyngtonu udajemy się bezpośrednio do Miami drogą numer 95. Po drodze mijamy m.in. miasta Richmond i Jackson, ale poza bliskością Atlantyku i okazjonalnych ciekawych widoków nie ma po drodze zbyt wiele do zobaczenia.

Miami to centrum wypoczynkowe Florydy, a także najbogatsze miasto USA i piąty największy rejon metropolitalny kraju. Jest jedynym amerykańskim miastem założonym przez kobietę, a także centrum ruchu turystycznego i najruchliwszym portem turystycznym na świecie.

Popularnym miejscem wśród europejskich turystów jest południowa dzielnica zwana South Beach. Jest tam dużo słonecznych i piaszczystych plaży, hotele w stylu Art Deco, latynoskie kluby i bary, a także kubańskie restauracje. Najlepszą lokalizacją jest popularna ulica Ocean Drive, skąd łatwo dotrzemy we wszystkie interesujące nas miejsca.

Miłośnicy fotografii powinni koniecznie odwiedzić Frost Art Museum. Znajdują się tu także prekolumbijskie artefakty z lat 200-500, a także eksponaty z Karaibów, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Miami jest ogromnym miastem, więc oferta muzeów, galerii sztuki i wystaw również jest ogromna.

Największym parkiem jest Oleta River State Recreation Park. Można tu jeździć na rowerze, wypocząć na plaży, a nawet wypożyczyć kajak lub canoe.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Key West

Z Miami udajemy się na południe, przez Homestead, Key Largo, Marathon aż do najbardziej na południe wysuniętego punktu w USA: wyspy Key West, skąd na Kubę jest tylko 90 mil.

Key West to największa wyspa Florida Keys, archipelagu wysp koralowych leżących na południowym krańcu Florydy, wzdłuż cieśniny Florydzkiej. To tam znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalny USA: The Southernmost Point, a także dom Ernesta Hemingweya oraz wspaniały punkt widokowy - plac Mallory Square, znany z przepięknych zachodów słońca i występów artystycznych.

To już koniec podróży po wschodnim wybrzeżu USA. Z Niagara Falls na granicy kanadyjskiej do Key West jest około 2800 kilometrów, a atrakcji całe mnóstwo, dlatego warto poświęcić przynajmniej dwa tygodnie na objazd trasy. Jeśli nie mamy tyle czasu, najlepiej usunąć z itineneru wodospady Niagara i zacząć z Nowego Jorku.

Miami to centrum wypoczynkowe Florydy, a także najbogatsze miasto USA i piąty największy rejon metropolitalny kraju. Fot. Fotolia
Na Nowy Jork warto poświęcić co najmniej 5-6 dni, choć nawet wtedy nie zobaczymy wszystkiego. Fot. Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    REKLAMA

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

    Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

    Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

    Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

    Klonowanie kart paliwowych. Proceder może oznaczać tysiące złotych strat. Jak się przed nim chronić?

    Karta paliwowa to firmowe dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Bo niezwykle łatwo jest ją sklonować i narobić firmie transportowej setki tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Jak się chronić przed duplikowaniem kart i kradzieżą pieniędzy?

    REKLAMA

    Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne

    Pasy mają chronić życie i zdrowie pasażerów w czasie wypadku. Do tego ich funkcja się jednak nie ogranicza. Bo potrafią dużo więcej! Kreatywni kierowcy znaleźli dla nich szereg innowacyjnych zastosowań. Niektóre mogą zadziwić.

    Czy za narkotyki też można stracić samochód od 14 marca 2024 r.?

    Za prowadzenie po alkoholu kierowca może stracić samochód lub zapłacić wysoką nawiązkę. Co jednak z prowadzeniem pod wpływem środka odurzającego? Czy w tym przypadku również działają przepisy kodeksu karnego dotyczące przepadku pojazdu lub jego równowartości?

    REKLAMA