| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Nowy Jork

Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem "Dajcie mi swoich zmęczonych i biednych", fragmentem sonetu Emmy Lazarus "The New Colossus".

Nowy Jork ma wiele określeń. Jest "miastem, które nigdy nie śpi" oraz "wielkim jabłkiem". Jest też najgęściej zaludnionym miastem w całych Stanach Zjednoczonych, na 1214 kilometrach kwadratowych mieszka prawie 11 milionów osób (10 tysięcy osób na kilometr kwadratowy). Mieszka tu też bardzo dużo osób pochodzenia polskiego: 1,3 miliona, które skupiają się głównie wokół polskiej dzielnicy Greenpoint w północnym Brooklynie, a także Maspeth, Ridgewood i Middle Village. Polonia ma własne organizacje (m.in. Fundacja Kościuszkowska), własną prasę, galerie sztuki, a nawet teatr.

Nowy Jork leży na wschodnim wybrzeżu USA nad zatoką nowojorską, jest uważany za światowe centrum finansowe, medialne i reklamowe. Podzielony jest na 5 okręgów (tzw. Boroughs): Manhattan (centrum biznesowe z większością drapaczy chmur), Bronx, Brooklyn, Queens i Staten Island. Nowy Jork rozwinął się w ogromną metropolię głównie dzięki swemu położeniu i doskonałemu ukształtowaniu linii brzegowej, która czyni z miasta naturalny port.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Nowy Jork ma bardzo złą sławę jeśli chodzi o przestępczość. Wysoka przestępczość to już jednak przeszłość. Faktycznie, jeszcze kilkanaście lat temu amerykańskie rekordy przestępczości padały w Bronksie, Harlemie i Brooklynie. Choć w połowie lat 90-tych ówczesny szef nowojorskiej policji wprowadził politykę "zero tolerancji" i ograniczył znacznie przestępczość, są jednak miejsca, w które lepiej się nie zapuszczać (nocą np. do Central Parku, czy imigranckich rejonów Harlemu i Bronxu).

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

Empire State Building – trzeci pod względem wysokości oraz najsłynniejszy wieżowiec w Nowym Jorku. Mierzy 381 metrów (443 metry z anteną), ma 102 piętra i 1 piętro podziemne. Od momentu wybudowania w 1931 aż do 1973 był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, tytuł utracił na rzecz World Trade Center. Nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork: Empire State.

Statua Wolności - posąg na Wyspie Wolności u ujścia Hudsonu, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Statua wolności jest darem narodu francuskiego. Upamiętnia przymierze obu krajów podczas amerykańskiej rewolucji. Wzniesiona w latach 1884-1886, zaprojektowana przez Frederica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla i Richarda Morrisa Hunta.

Zobacz też: Filadelfia

Central Park - słynna oaza zieleni w samym sercu Manhattanu. Zajmuje 843 akry powierzchni i od 1963 jest narodowym pomnikiem historycznym USA. W dzień jest miejscem spotkań i relaksu nowojorczyków, w nocy nadal potrafi być w nim niebezpiecznie, choć regularnie patroluje go policja.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem "Dajcie mi swoich zmęczonych i biednych", fragmentem sonetu Emmy Lazarus "The New Colossus". Fot. Fotolia
Nowy Jork to brama do USA. To tu w pierwszej kolejności zawijały statki z imigrantami, to tu stoi sprezentowana Amerykanom przez Francuzów Statua Wolności ze swym słynnym mottem "Dajcie mi swoich zmęczonych i biednych", fragmentem sonetu Emmy Lazarus "The New Colossus". Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Tankielun

Detektyw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK