| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku VAT od samochodów firmowych

Nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku VAT od samochodów firmowych

Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów zakupionych na firmę.

Parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, która zmieniła zasady rozliczania podatku VAT od zakupu firmowych aut.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 kwietnia w przypadku zakupu samochodu o masie do 3,5 tony, używanego zarówno w firmie jak i prywatnie, można odliczyć połowę stawki podatku VAT.

Polecamy kompendium na temat wszelkich rozliczeń odnoszących się do samochodów pod kątem zmian w przepisach obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r.

Leasing - do końca marca!

Firmy, które w styczniu, lutym i w marcu tego roku wzięły samochód w leasing, do końca marca odliczyły 100 procent VAT-u, ale raty leasingowe płacone po 1 kwietnia są już objęte nowymi zasadami - tłumaczy senator PO Leszek Czarnobaj, sprawozdawca ustawy.

Zobacz też: Odliczenie podatku VAT od samochodów i paliwa w 2014 roku

Pełne odliczenie podatku VAT od aut firmowych

"To wszystko co zostało zrealizowane do dnia wejścia w życie ustawy, jest akceptowane. Natomiast następne elementy są rozliczane zgodnie z nowym brzmieniem ustawy” - powiedział Czarnobaj.
Ustawa zakłada również, że połowę stawki VAT można odliczyć od wydatków związanych z eksploatacją samochodu z jednym wyjątkiem: w odniesieniu do zakupu paliwa przepis ten będzie obowiązywał od 1 lipca 2015 roku. Z pełnego odliczenia podatku VAT korzystają natomiast przedsiębiorcy wykorzystujący auto wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Od 1 stycznia wróciły samochody z kratką, czyli auta osobowe zarejestrowane jako ciężarowe. Stało się tak dlatego, że poprzednie przepisy wygasły z końcem 2013 roku, a nowych rząd nie zdążył przygotować.

Źródło: materiały prasowe IAR

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »