| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Cofnięty licznik kupionego samochodu (cz. 2.)

Cofnięty licznik kupionego samochodu (cz. 2.)

Kupno samochodu w którym licznik został cofnięty wiąże się z określonymi uprawnieniami po stronie kupującego. Jak z nich skorzystać?

Umowa sprzedaży

Znaczenie umowy sprzedaży nie kończy się wraz z dokonaniem transakcji. Wynikające z niej prawa będą miały znaczenie także w późniejszym czasie, przykładowo w sytuacji, gdy okaże się że sprzedana rzecz jest wadliwa. Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia, gdy okaże się że zakupiony samochód miał cofnięty licznik.

Wówczas kupujący będzie miał możliwość skierowania swoich roszczeń do sprzedawcy. Jak zostało to stwierdzone w części pierwszej, dotyczy to również samochodu, który został zakupiony w komisie.

Czytaj: Cofnięty licznik kupionego samochodu

Jakie uprawnienia?

Uprawnienia kupującego oraz ich podstawa prawna zależą przede wszystkim od tego, czy kupujący w danej transakcji ma status konsumenta (wtedy zastosowane będą miały przepisy prawa konsumenckiego), czy też nie (wtedy uprawnienia z Kodeksu cywilnego).

W obydwu przypadkach podstawowym uprawnieniem będzie możliwość odstąpienie od umowy, która będzie uznana za niebyłą. Strony będą miały obowiązek wzajemnego zwrotu świadczeń. Kupujący zwrócić musi samochód, zaś sprzedawca zapłaconą cenę. W przypadku sytuacji, gdy nie mają zastosowania przepisy konsumenckie podstawą takich roszczeń będzie rękojmia za wady sprzedanej rzeczy (art. 556 i następne Kodeksu cywilnego).

Zgodnie z art. 556 par. 1 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Jest to tzw. rękojmia za wady fizyczne. W sytuacji zaistnienia takich wad kupujący może odstąpić od umowy (art. 560 par. 1 KC). Ewentualnie może również żądać zmniejszenia ceny.

Zamiast odstąpienia od umowy kupujący może żądać od sprzedawcy na podstawie rękojmi obniżenia ceny.

Zobacz: Wyłączenie rękojmi przy sprzedaży samochodu

Odstąpienie konsumenta

Inną podstawę prawną trzeba przyjąć, gdy kupno samochodu będzie odbywało się w ramach obrotu konsumenckiego. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy kupującym jest osoba fizyczna będąca konsumentem, sprzedawcą przedsiębiorca, zaś umowa zawierana jest w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Z obrotem konsumenckim będziemy mieli do czynienia przy kupnie samochodu z komisu przez konsumenta.

Wtedy to odstąpienie podstawą roszczeń będzie ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Konsument zaś będzie mógł odstąpić od umowy na podstawie art. 8 tejże ustawy z racji niemożliwości doprowadzenia samochodu do stanu zgodnego z umową.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK