| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Cofnięty licznik kupionego samochodu

Cofnięty licznik kupionego samochodu

Jeśli kupiłeś auto z cofniętym licznikiem to wiedz, że prawo stoi po Twojej stronie. Jak z niego skorzystać? Co w przypadku, gdy samochód został kupiony z komisu?

Problem cofanego licznika jest dość powszechny przy wtórnym obrocie samochodami. Niestety takie niebezpieczeństwo istnieje nie tylko przy zakupie od prywatnej osoby, lecz nawet wtedy, gdy kupujemy używany samochód od profesjonalisty (np. z komisu).

„Kupiłem używany samochód z komisu. Po dokonaniu przeglądu okazało się, że sprzedany samochód miał cofnięty licznik. Chodzi o taką różnicę, która istotnie wpłynęłaby na cenę auta. W komisie powiedziano mi, że oni nie ponoszą odpowiedzialności za stan samochodu. Co mam zrobić w takiej sytuacji?” pyta jeden z użytkowników naszego forum.

Komisant nie odpowiada?

Przede wszystkim najpierw należy odnieść się do twierdzeń właściciela komisu, jakoby nie odpowiadał on za stan sprzedanego samochodu. Odpowiedź na to pytanie należy uzależnić od tego, kto jest kupującym samochód. Zgodnie z treścią art. 770 Kodeksu cywilnego komisant nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne rzeczy jeżeli przed zawarcie umowy podał to do wiadomości kupującego. Nie do tyczy to jednak wyłączenia odpowiedzialności w odniesieniu do tych wad, o których komisant wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. W odniesieniu do cofnięcia licznika, takie wyłączenie odpowiedzialności względem kupującego może być skuteczne. Co jednak istotne taką informację musi przekazać nabywcy przed zawarciem umowy. Takie wyłączenie odpowiedzialności komisanta nie może być domniemane. Powinno przede wszystkim znaleźć się w treści umowy.

W odniesieniu do nabywcy komisant może zwolnić się z odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady ukryte rzeczy. O wyłączeniu takiej odpowiedzialności kupujący musi być powiadomiony przez komisanta przed zawarciem umowy.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

Konsument

Odmiennie sytuacja wygląda jednak wtedy, gdy kupującym w komisie jest konsument. A tym, zgodnie z art. 221 Kodeksu cywilnego jest każda osoba fizyczna, dokonująca czynności prawnej (w tym wypadku zawierająca umowę sprzedaży z komisantem) niezwiązaną bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. W takim przypadku, zgodnie z art. 7701 Kodeksu cywilnego będą obowiązywały przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej. Komisant zaś nie ma możliwości wyłączenia odpowiedzialności.

Zobacz: Czy komis odpowiada za wady samochodu?

Podsumowanie

Podsumowując zatem to czy komisant będzie adresatem roszczeń kupującego w związku z cofniętym licznikiem kupionego samochodu zależy od konkretnej sytuacji. Jeżeli kupującym jest osoba prowadząca działalność gospodarczą (albo osoba prawna – np. spółka) wtedy też komisant będzie mógł uwolnić się od odpowiedzialności. Musi to jednak uczynić przed zawarciem umowy. W sytuacji jednak, gdy kupującym jest konsument nie ma takiej możliwości. Kupujący może zatem zawsze udać się do właściciela komisu ze swoimi roszczeniami.

Jakie roszczenia przysługują kupującemu w związku z cofniętym licznikiem? Czytaj w części drugiej.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »